כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
הלוחשת לתינוקות

שגרת יום נכונה. זה כל הסוד
שגרת יום נכונה. זה כל הסוד 
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

נמאס לכם להיות ה"הורה שלא ישן"?

כשאתם גמורים מעייפות בלילה והתינוק/ת שלכם בוכה הכי קל להרדים אותו/ה על הידיים. הבעיה היא שהפתרון הזה יוצר נזק לטווח ארוך - התינוקות מתרגלים להירדם רק כך, ואין יותר מה לדבר על להירדם בעריסה. אז מה עושים?

נעמה סבג שמש 
פורסם: 08.12.09, 07:52

"אני כל כך עייפה!" התלוננה בפניי חברתי הטובה לימור, בעודנו יושבות על כוס קפה, וקיסמים מחזיקים את עפעפיה לאחר לילה נוסף ללא שינה. לימור, שגרה באשדוד, היא אמא גאה לשני זאטוטים מקסימים: ליאור בן השלוש ונויה בת התשעה חודשים. היא לא מבינה איך הקושי פקד אותה דווקא עם בתה השנייה.

 

"כל הלילה נויה הייתה על הידיים. היא נרדמת, ואחרי שמחזירים אותה למיטה היא שוב בוכה. ליאור לא היה כזה... הוא ישן לילות רצופים במיטה. אני לא מבינה מה אני עושה לא בסדר?"

 

מה לימור עושה לא בסדר וכיצד תוכל להקנות הרגלי שינה בריאים לנויה?

שינה בריאה חשובה מאוד להתפתחותם התקינה של ילדיכם ולשלווה בבית. גורמים לא מעטים משפיעים על שנתם של תינוקות. כשמדובר בצרכים בסיסיים (צורך במזון, בחימום וכו'), לאחר מילוי הצרכים הללו יוכלו התינוקות לחזור לישון.

 

גם הפן הרגשי משפיע: כל שינוי שחווה התינוק בחייו יכול להתבטא בשנתו: מעבר לגן, החלפת מטפלת, הולדת אח נוסף, גמילה מיניקה ועוד. התינוק אינו מבין את משמעות האירועים, אך השפעתם ניכרת במצבי רוחו, באכילתו ובעיקר בשנתו.

 

רוב קשיי השינה אצל תינוקות נובעים מבעיה התנהגותית. כאשר ההורים מקנים הרגלי שינה שאינם בריאים ונכונים, הם פוגמים ביכולתו של הילד להירדם עצמאית. בד"כ התנהגות הורית שגויה זו נובעת מחוסר ידע ומרצון להעניק לילד את מלוא תשומת הלב, בלי להיות מודעים להשלכות.

 

ומה קורה אצל לימור?

כשנויה מתעוררת בלילה, לימור מחפשת פתרון קל ומהיר לבעיה – מרימה את נויה ומרדימה אותה על הידיים. מכיוון שתינוקות מתרגלים מהר מאוד לשגרה אותה אנו מקנים נויה התרגלה להירדם רק על הידיים.

 

לימור לא לבד. בלילה, כשהקימה קשה לנו כהורים, אנו מחפשים פתרון מהיר לבעיה ומרימים את התינוקות על הידיים או מביאים אותם למיטתנו על מנת שנוכל

לחזור לישון במהירות. הירדמת בדרך זו היא השורש לצמיחתם של קשיים רבים. אם אתם מאמינים בלינה משותפת, אין הדבר פסול, אבל אם לא - אל תתנו לעייפות להכריע אתכם.

 

תינוקות מבינים את המתרחש סביבם מגיל צעיר מאוד, הם פיקחים ונלחמים על רצונם. לכן, הקניית הרגלי שינה כבר מגיל צעיר יקלו עליהם ועליכם בהמשך.

 

תינוקות שנרדמו עם הוריהם בסלון יצפו לראותם כשיתעוררו במהלך הלילה. הם יתקשו לחזור ולהירדם וידרשו לחזור לישון באותו האופן בו נרדמו לשנת הלילה. בשל כך, חשוב מאוד לדאוג לסדר יום ברור.

 

שעת ההאכלה, זמני המשחק ושעת השינה צריכים להיות מאורגנים כשגרה בריאה ומובנית בצורה נכונה. טקס ההרדמה הוא חשוב ומשמעותו לסמן לתינוקות שהגיע זמן לישון. תינוקות זקוקים לשגרה, וסדר יום נכון עוזר להם לדעת למה לצפות ומכין אותם לבאות.

 

ללימור המלצתי להרגיע את נויה בעודה שוכבת במיטתה, ולא על הידיים. עם זאת, הדגשתי בפניה שיש לעשות זאת בהדרגתיות, ולהימנע משינוי קיצוני וחד. הבהרתי לה שכדי שהלילות הטרופים ייפסקו עליה להיות עקבית ונחושה בדרך בה תרדים את ביתה.

 

שנת תינוק רצופה היא בריאה וחשובה, הן עבור ההורים והן עבור התינוקות. הורים שישנים לילה רצוף היא הורים רגועים ושלווים, שופעי אהבה ובעלי יכולת להעניק. אין ספק כי בריאות השינה של התינוקות והילדים משליכה על השגרה היומיומית ועל אושרם של כל בני המשפחה, לכן חשוב להקנות הרגלי שינה לילדינו בהקדם.

 

יש לכם שאלה? שלחו אליי: gamima@012.net.il

 

  • הכותבת היא יועצת, מנחה ומאמנת בתחומי הורות ומדעי ההתנהגות. היא גם מעבירה הרצאות וסדנאות שונות בגמ'אמא – מרכז להורים וילדים באשדוד.

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות