כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
המאבק על הקפה

(אילוסטרציה) צילום: index open
(אילוסטרציה) צילום: index open
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

גני תקווה: התושבים ניצחו - העירייה מתעלמת

בסיוע בית המשפט העליון הצליחו התושבים לעכב הקמת בית קפה בסמוך לביתם, אולם העירייה מתעקשת לבנותו

אביאל מגנזי 
פורסם: 08.12.09, 07:58

לפעמים העקשנות משתלמת: עקשנות והתמדה אפיינו את מאבקם של תושבי שכונת גנים. במשך שנים הם נלחמו נגד ההחלטה להקים בית קפה בסמוך לבתיהם. דיירי רחוב האגמים, שבחזית ביתם אמור היה להיפתח בית העסק, הגיעו עד בית המשפט העליון ובסופו של דבר ניצחו לטענתם את המועצה המקומית גני תקווה.

 

התושבים, שיוצגו על ידי עורכי הדין אמיר שפיצר ומושיק שמחיוף ממשרד עורכי הדין שפיצר, שמחיוף, שיינפלד, טענו כי המיקום המתוכנן להקמת בית הקפה קרוב לביתם הרבה יותר מהמיקום המאושר להקמת עסק מסוג זה.

 

לטענתם, במקום שהמבנה יוקם במרחק של עשרות מטרים מחזית הבניין, הוא נבנה בפועל בחזית הבניין ממש, במרחק של 2.5 מטרים בלבד ממנו.

 

הם טענו כי הקמת בית הקפה נוגדת את תוכנית בניין העיר, את הבטחות החברה הקבלנית שמכרה להם את דירותיהם וכן את הבטחות נציגי המועצה המקומית עצמה, אשר מכוחן היה אמור להישאר השטח כגינה ציבורית ללא שטחי בנייה כלל.

 

בנוסף טענו התושבים כי בבדיקה שערכו באמצעות שמאי המקרקעין איתן שפיצר התברר כי גם בשטח בית הקפה עצמו קיימות חריגות משמעותיות.

 

לדוגמה, במקום שטח כולל של 250 מ"ר, שמותר היה להקים במגרש על פי התכנון הקיים, אישרה הוועדה המקומית למועצה להקים במגרש בית קפה בשטח של 423 מ"ר.

 

העתירה התבררה תחילה בבית המשפט המחוזי בתל אביב. זה קיבל את עיקרי טענות התושבים, אך הורה לבסוף על דחיית העתירה עקב שיהוי בהתחלת הליכי ההתנגדות והעובדה שבעת הגשת עתירת התושבים הסתיימו מרבית העבודות להקמת שלד המבנה.

 

התושבים לא אמרו נואש והגישו ערעור לבית המשפט העליון, ובו הבהירו כי חומרת הטענות המיוחסות למועצה אינה מאפשרת להשתיק עניין זה, רק בשל הטענה שבשטח המגרש כבר החלו בפועל עבודות הבנייה.

 

במהלך הדיונים קיבלו התושבים חיזוק משמעותי מהוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה, אשר ביקשה להשאיר את ההחלטה בידי בית המשפט העליון אך קבעה בהליך

חריג ויוצא דופן כי בבדיקה עצמאית שערכו פקחים מטעמה בשטח התגלו טענות התושבים נכונות ומוצדקות.

 

בעת הדיון אף מסרה באת כוח הוועדה המחוזית, עו"ד תדמור עציון, כי מתוכננת פנייה בעניין זה ליחידה הארצית לאכיפת דיני מקרקעין, אשר תבצע בחינה עצמאית של המשמעויות הפליליות הנובעות מפעולות אלה. במשרד המשפטים אישרו השבוע את הדברים ומסרו כי התיק יועבר בשבוע הבא ליחידה הארצית לאכיפת דיני מקרקעין, לאחר שכבר קיבלה דיווח בעניין.

 

למרות הפסיקה, הבנייה תימשך

בסיום דיון סוער הורה בית המשפט, בהסכמת הצדדים, על ביטול פסק דינו של בית המשפט המחוזי תוך שיתאפשר למועצה המקומית להמשיך בהליכי תכנון מחדש של המגרש ולתושבים תעמוד הזכות לערער על התוכנית החדשה. בסיום הליכי התכנון תידרש המועצה המקומית לאשר את תוכניתה החדשה בפני הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה.

 

עד שיסתיימו הליכי התכנון החדשים במגרש - כך על פי החלטת בית המשפט - יישאר המצב במגרש, לרבות שלד המבנה שהוקם שם, על כנו, ללא שיבוצע בו כל שימוש שהוא. אולם למרות זאת, בקשת התושבים להריסת המתחם ובקשתם להוצאות נדחתה.

 

עו"ד שפיצר אמר השבוע: "התושבים יתייחסו להצעת התכנון החדשה לאחר שזו תוצג בפניהם כנדרש ותיבחן על ידי אנשי מקצוע מטעמם, תוך תקווה שהפעם תתחשב המועצה בעמדתם מלכתחילה והם לא יזדקקו לפנות פעם נוספת לסיוע הערכאות המשפטיות באמצעות עורכי דין המתמחים בכך".

 

לדבריו, "קיומו של שלד הבטון בתחומי המגרש, בתקופה הקרובה, ישמש תזכורת עגומה למה שעלול לקרות למי שאינו מקפיד על קיום חוקי התכנון והבנייה, גם אם מדובר, כפי שאירע במקרה זה, דווקא באנשי המועצה המקומית עצמה, אשר מופקדים על אכיפת חוקים אלה ושמירתם".

 

למרות ההחלטה להקפיא את בניית בית הקפה וההכרה בכך שהמועצה לא פעלה כדין, הוציאה מועצת גני תקווה הודעה בשבוע שעבר וציינה כי על פי הפסיקה "ההיתר שהוצא למבנה בית הקפה לא יבוטל והמועצה יכולה להמשיך בהליך התכנוני".

 

עוד צוין בהודעה כי השופטים "דחו" את בקשת המערערים תושבי שכונת גנים שבגני תקווה למניעת הפעלת המקום והריסתו, וקבעו כי הליכי התכנון יימשכו, וכי עד לסיום ההליכים התכנוניים לא ייעשו שינויים במבנה. עוד טענה המועצה כי בית המשפט ביטל פסק דין של בית המשפט המחוזי ו"נדחה ערעור התושבים לבית המשפט העליון".

 

במועצת גני תקווה מסרו בתגובה: "בית המשפט המחוזי דחה את עתירת התושבים. הם הגישו ערעור לבית משפט העליון, והמועצה הגישה ערעור שכנגד ביחס לקביעת בית המשפט המחוזי כי מיקום המבנה נקבע בסטייה מרוח התוכנית. בערעור הודיעה המועצה שאין בכוונתה לעשות בשלב זה כל שימוש במבנה, שכן בכוונתה לנקוט בהליך תכנוני אשר מטרתו לנצל את המבנה, שהוקם ונועד לשמש כבית קפה, לצורך ציבורי אחר. בנסיבות אלה הציעה המועצה כי הערעור והערעור שכנגד יימחקו. עו"ד שפיצר סירב להצעה זו.

 

"השופט ג'ובראן פנה לבא כוח המועצה ושאל 'למה צריכה המועצה את בית הקפה', ובתשובה הובהר כי מדובר בקומפלקס ציבורי. בית המשפט אישר למועצה להמשיך בהליך התכנוני מבלי להרוס את המבנה, לא קבע כי היתר הבנייה בטל או כי יש לבטלו, לא ביטל את הקצאת הזכויות למועצה, לא חייב אותה בשיתוף המערערים בהליך האמור, ואף לא פסק לחובתה תשלום הוצאות".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 16 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות