כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
תפוס והרחק

החתולים המשוטטים נלכדים ונזרקים בטירה צילום אילוסטרציה: עמותת כפר סבא אוהבת חיות
החתולים המשוטטים נלכדים ונזרקים בטירה צילום אילוסטרציה: עמותת כפר סבא אוהבת חיות
 
"עבירה על הוראות לחוק צער בעלי חיים". עו"ד אופיר נריה כץ
"עבירה על הוראות לחוק צער בעלי חיים". עו"ד אופיר נריה כץ 
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

חתולים? תפוס אותם בעצמך, והוצא אותם מפה

בצור יגאל-כוכב יאיר מצאו דרך מקורית להתמודד עם תופעת החתולים המשוטטים: המועצה מספקת לתושבים מלכודות, אבל מבקשתם מהם להוציא את החתולים הלכודים מתחומי היישוב

שלומית צור 
פורסם: 26.11.09, 16:05

כיצד מתמודדת המועצה האזורית צור יגאל-כוכב יאיר עם חתולים המשוטטים בגינות תושבים? היא מזמינה את התושבים לקבל מלכודות, ללכוד את החתולים בעצמם ולהוציא אותם מחוץ לתחומי היישוב. כך חוותה על בשרה תושבת שאחד מחתוליה נעלם.

 

ש', תושבת צור יגאל, נדהמה בשבוע שעבר כשגילתה שהחתול שלה נלכד בתוך כלוב של המועצה המקומית בחצר הבית של אחד משכניה. יותר מכל היא

התפלאה לגלות כי השכן כבר העביר חתול אחר שלה לטירה, והדבר שאולי מפתיע עוד יותר, הוא שהשכן כלל לא פעל על דעת עצמו, אלא בהנחיית המועצה המקומית צור יגאל.

 

"לא האמנתי שראיתי את החתולה שלי, שהיא חתולה מטופחת וחברותית עם אוזן קטומה המעידה על כך שהיא חתולה מעוקרת, יושבת בתוך מלכודת אצל השכן שלי", סיפרה ש'. "מיד שיחררתי אותה ושאלתי את השכן מדוע הוא לוכד אותה והוא אמר שנמאס לו שחתולים מחרבנים לו בחצר, אז הוא לוכד אותם וזורק אותם בטירה".

 

השכן של ש', מסתבר, לא פעל על דעת עצמו. הוא הסביר לה כי לאחר שהתלונן במועצה על מטרד החתולים, היא סיפקה לו כלובים ונאמר לו שעליו להוציא את החתולים מהיישוב.

 

לש' ברור שמי שאחראי על המחדל הזה היא המועצה. "לא השכן אשם, אלא המועצה. האיש הזה לא הבנאדם הראשון שמקבל מלכודת מהמועצה כדי ללכוד חתולים. רק לפני שבוע התקשרו אליי מהמועצה לשאול אם במקרה יש אצלי כלוב שלהם".

 

ש' פנתה למנהל מחלקת אגף שיפור פני היישוב, רמי יערון, שלטענתה אמר שאין כאן עבירה על החוק, וכי "מי שרוצה לשמור על החתולים שלו, שישים אותם בבית שלו".

 

בשיחה שקיים "ידיעות השרון" עם המוקד העירוני של המועצה המקומית צור יגאל, הסתבר כי מדובר במדיניות אותה מנהיגה המועצה כלפי "מטרד" החתולים. "אנחנו ניתן לך מלכודת, ברגע שהם נלכדים את אחראית להוציא אותם מחוץ לתחום היישוב", נאמר על ידי אנשי המוקד לכתבת "ידיעות השרון", "העיקר שיהיה מחוץ ליישוב".

 

במכתב ששיגרה יו"ר עמותת "תנו לחיות לחיות" אתי אלטמן, למפקד תחנת משטרת טייבה סנ"צ איציק מנשה, ציינה כי נדהמה לגלות שהתושבים צריכים לבצע את הוראות המועצה: "בשיחה שקיימתי עם מנהל אגף שפ"ה במועצה, רמי יערון, הוא הודה בפניי כי המועצה מחלקת מלכודות לאזרחים והוא לא רואה בזה שום בעיה. החתולים נזרקים לטירה".

 

אלטמן הדגישה במכתבה, כי "הגוף היחיד המוסמך על פי דין ללכוד ולהמית חתולי רחוב הוא השירותים הווטרינריים, ואף זאת אך ורק על פי נהלים מחמירים ביותר, המאפשרים המתה רק במקרה של סכנה בריאותית או תברואתית או מטרד חמור ביותר, וגם זאת כאופציה אחרונה ולאחר שנמצא שאין כל אפשרות אחרת להתמודד עם הבעיה". במכתבה ביקשה אלטמן לפתוח בחקירה פלילית בנושא.

 

גם במשרד החקלאות, האמון על אכיפת חוק צער בעלי חיים, מסבירים כי לכידת חתולים על ידי תושבים, אינה חוקית: "הנחיות השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות קובעות, כי הטיפול בחתולים משוטטים יבוצע על ידי השירות הווטרינרי הרשותי, לאחר קבלת תלונה. בסמכות הרופא הווטרינר הרשותי להנחות את בעל הקרקע או נשוא התלונה כיצד לפעול על מנת למזער את המטרדים הנגרמים על ידי החתולים המשוטטים, בהתאם למקרה המדובר. אין באפשרות הרופא הווטרינר הרשותי להנחות על הוצאת חתולים משוטטים מהיישוב מבלי לבחון את המצב בעצמו הלכה למעשה ולקבל החלטה אודות דרך הטיפול המתאימה".

 

לדברי עו"ד אופיר נריה כץ, היועצת המשפטית של משטרת בעלי החיים, הרשות המקומית במקרה הזה עברה על החוק מעצם ההנחייה שנתנה. "לכידת חתולים והעברתם ממקום מגורם הקבוע הינה עבירה על הוראות לחוק צער בעלי חיים (הגנה על בעלי חיים). במאי 2008, הוצא חוזר רענון בעקבות אותה פסיקת בג"צ, מטעם ד"ר רוני עוזרי מנהל השירותים הווטרינריים בשדה אל הרופאים הווטרינרים. אך ורק לווטרינר הרשותי או למי מטעמו הסמכות ללכוד בעלי חיים משוטטים בכפוף לנהלים ולפקודות, ויתרה מזו, גם אם וטרינר מחליט על הצורך בלכידת חתולים, עליו לדאוג לפרסום הודעה על מועד הלכידה על מנת להבטיח את שלומם של חתולי הבית".

 

מפקד משטרת טייבה, סנ"צ איציק מנשה, מסר: "התלונה התקבלה והוריתי לפתוח בחקירה. אנו נחקור את הבחור שלכד את החתול וגם את ההנחיות שניתנות לתושבים מהמועצה".

 

ממועצת כוכב יאיר נמסר בתחילה כי "אין חוק שקובע את המדיניות כלפי חתולים. בכדי למנוע מצב שבו תושב יתבע את המועצה שלקחה לו חתול, ויזכה בבית המשפט, המועצה מטילה על התושבים את המשימה". סמוך לסגירת הגיליון, שינתה המועצה את גירסתה: "ברשות המועצה המקומית שני כלובי לכידה בלבד שסופקו לכל תושב שביקש להשאיל אותן לטובת לכידת חתולים לשם הבאת החיות לעיקור, בשבוע האחרון לאחר שנודע כי אותם אנשים שהשאילו מלכודות השתמשו בהן למטרות אחרות ולא לשם הבאתם לווטרינר לשם עיקור, הורה ראש המועצה למחלקת השפ"ה לא להשאיל כלובי לכידת לחתולים לאף תושב". 

 

  • הכתבה המלאה תפורסם בגיליון סוף השבוע של "ידיעות השרון"

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 8 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות