כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
נהג חדש

נהג חדש צילום: יריב כץ
נהג חדש צילום: יריב כץ
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

אור ירוק לחיים: פחות תאונות, פחות עבירות

בוגרי פרויקט הליווי 'אור ירוק לחיים' מעורבים ב-10% פחות בתאונות מנהגים חדשים שלא השתתפו בפרויקט. למעלה מ-70% מהנהגים הצעירים דיווחו שהליווי הגביר את ביטחונם ביכולת הנהיגה שלהם

אור ירוק 
פורסם: 08.11.09, 15:00

צעירים שהשתתפו במפגש "אור ירוק לחיים " דיווחו כי הם מעורבים פחות בתאונות דרכים, כך על פי מחקר שערכה ד"ר אורית טאובמן-בן ארי. הפרויקט הושק על ידי עמותת אור ירוק לפני כחמש שנים, על רקע החוק הקובע כי על נהגים מנוסים, על פי רוב הורים, ללוות נהגים צעירים עם קבלת הרישיון, למשך שלושה חודשים. ליוויי זה נועד לגרום לצעירים לנהוג טוב יותר כנהגים עצמאיים ולהיות מעורבים בפחות תאונות דרכים. הפרויקט נועד לספק ידע ועצות מעשיות להורים ולנהגים הצעירים בתחילת תקופת הליווי, על מנת להגדיל את אפקטיביות תהליך הליווי, ונחשב לפרויקט הדגל של העמותה.

 

185 אלף מפגשים

מאז החלה עמותת אור ירוק לבצע את מפגשי "אור ירוק לחיים", ביצעה העמותה כ-185 אלף מפגשים עם נהגים חדשים ומשפחותיהם. המפגשים נערכו ב-252 יישובים, כ-60% מהם בערי ישראל המונות מעל 20 אלף תושבים.

 

בירושלים נערכו כ-11,800 מפגשים, בראשל"צ 6,000, בת"א כ-5,400 מפגשים, בחיפה כ- 5,200 ובאשדוד כ-4,700 מפגשים. סה"כ העבירו מנחי 'אור ירוק לחיים' בחמש הערים הגדולות של ישראל כ-33 אלף מפגשים.


 

פחות עבירות תנועה

ד"ר טאובמן בדקה את תרומת המפגש לתקופת הליווי הקבועה בחוק. ממחקרה עולה כי ככל שהנהג חש שהמפגש עם אור ירוק תרם לו יותר, כך הוא מעריך יותר בחומרה את עבירות התנועה השונות ותופס את הליווי כאפקטיבי יותר.

 

עוד עולה ממחקרה, כי אלה שהתנסו בנהיגה ללא מלווה דיווחו על ביצוע עבירות תנועה רבות יותר מאשר נהגים צעירים שלוו.  בנוסף, נהגים צעירים רבים ציינו כי בזכות המפגש עם מנחה המשפחה של 'אור ירוק לחיים', תקופת הליווי עברה תוך תקשורת טובה עם המלווה (לרוב הורה), צבירת ניסיון, ביטחון עצמי, ידע בנהיגה וכי המפגש תרם להעלאת בטיחות נהיגתם. למעשה, כ- 70% ויותר מהנהגים הצעירים הסכימו לאמירה, כי הליווי הגביר את ביטחונם ביכולת הנהיגה שלהם, הגביר את יכולתם לנהוג היטב, הקנה להם הרגלי נהיגה בטוחים, העלה את המודעות לסכנות אפשריות בכביש והגביר את תחושת האחריות שלהם כנהגים.

 

מטרת הליווי: צבירת ניסיון מעשי

אור ירוק השקיעה מאמצים רבים ומחשבה רבה בבניית תוכנית "אור ירוק לחיים". את התוכנית הרכיב צוות בינתחומי, שכלל את מיטב המומחים בישראל, בשיתוף משרד התחבורה ובעידוד משרד החינוך. במסגרת עבודת ההכנה נלמדו מאפייני נהיגת צעירים ותאונות דרכים בהן היו מעורבים. לאור המידע שנאסף, הוגדר כי במהלך הליווי יש להביא את הנהג הצעיר לצבירת ניסיון מעשי בנהיגה במצבים מגוונים, לפתח תבנית חשיבה העוסקת בהימנעות מהפתעות, לצמצם את מספר הטעויות שלו ולסגל הרגלי נהיגה אחראיים ובטוחים יותר.

 

במהלך הקמת הפרויקט נמצא כי תקופת הליווי מושפעת מאוד ממערכת היחסים בין הורים וילדים בגיל ההתבגרות. מערכת יחסים ייחודית זו גורמת לצעירים רבים לחשוש מהערות הוריהם ומהלחץ מהם. מנגד, התברר כי גם הורים רבים חוששים מתקופת הליווי, מכיוון שאינם יודעים מהו תפקידם כמלווים וכיצד למצות תקופה זאת.

 

סימולטור לתרגול מצבי נהיגה

מפגש ההנחיה נועד ליצור שפה משותפת בין הנהג החדש למשפחתו, לגרום למוטיבציה גבוהה לביצוע מספר גדול של נסיעות במהלך תקופת הליווי ולמקד את תהליך הליווי כך, שנסיעות הליווי תבוצענה באופן שיקנה לנהג החדש ניסיון מעשי נוסף על מה שלמד בתהליך קבלת רישיון הנהיגה.

 

בתום כל מפגש הנחיה, מעניק המנחה לנהג הצעיר ולמשפחתו סימולטור, באמצעותו יכול הנהג הצעיר לתרגל מצבי נהיגה שונים, תוך סריקת הכביש וזיהוי סכנות, ובכך מאפשר לנהג הצעיר להשתפשף בנהיגה עוד לפני שעלה על הכביש.

 

שמואל אבואב, מנכ"ל עמותת אור ירוק: "שיעור הנפגעים בקרב הנהגים הצעירים גבוה משמעותית מחלקם בקרב כלל הנהגים. לכך סיבות רבות, כמו חוסר ניסיון, ביטחון עצמי מופרז, השפעות חברתיות, נהיגה בלילה לאחר בילוי במצב שכרות ועוד. פרויקט 'אור ירוק לחיים' בא לתת מענה לשיעור ההיפגעות הגבוה בקרב אוכלוסייה צעירה זו, תוך הבנה שחובה עלינו למצות את המקסימום מתקופת הליווי הקבועה בחוק, אשר כה חשובה לנהג החדש והצעיר".

 

עוד הוסיף אבואב: "מבחינתנו, כעמותה, אין דבר מספק יותר מאשר תוצאות כה יפות בשטח. מעורבותם של נהגים צעירים, בתאונות דרכים עם נפגעים, בשנתיים הראשונות לנהיגה, פחתה ב- 10% בקרב נהגים שהשתתפו בפרויקט לעומת נהגים שלא השתתפו. כמו כן, הרחבנו את פעילותינו למגזר הערבי והחרדי במטרה להגיע לרוב הנהגים הצעירים בישראל".

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות