כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
שיר לשלום

חברות למרות השוני. ילדי להקת "יוקולליז למען השלום" צילום: יוגב עמרני
חברות למרות השוני. ילדי להקת "יוקולליז למען השלום" צילום: יוגב עמרני
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

דו-קיום: כך עושים זאת נכון

חברי להקת הילדים "יוקולליז למען השלום" מהוד השרון וטירה מוכיחים שאפשר לחיות בדו-קיום. עכשיו, כשקיבלו הזמנה להופיע באירועי אולימפיאדת החורף, הם זקוקים לתרומה שתממן להם את הנסיעה

אפרת פוגל 
פורסם: 01.11.09, 08:01

מאז ומתמיד האמין פול מור, מוזיקאי מהוד השרון, בשלום ודו-קיום בינינו לבין שכנינו. את תקוותו לשינוי אמיתי הוא תולה בדור הילדים. בשנת 2001 הוא הקים יחד עם אשתו דפנה, את "יוקולליז למען השלום" - להקה של ילדים יהודים וערבים שמנגנים ביוקולליז (גיטרה קטנה).

 

אחרי שנים של מופעים בהתנדבות הם קיבלו כעת הזמנה להופיע באירועי אולימפיאדת החורף שתיפתח בפברואר הקרוב בקנדה. 35 אלף דולר מפרידים בין ילדי הלהקה ובין הנסיעה. אם תשאלו את מור, רק דרך הילדים יש סיכוי לשלום.

 

ילדי הלהקה הם תלמידי בית הספר הדמוקרטי בהוד השרון ובית ספר "אל נג'אח" בטירה והם נחשפים לפרויקט כבר בכיתה א'. כיום יש כ-80 ילדים בלהקה, בגילאי 18-6 מהוד השרון וטירה. הלהקה הבוגרת, אשר מלווה את הפרויקט ממש מתחילתו, מונה חמישה ילדים יהודים וחמישה ילדים ערבים ומתעתדת לנסוע לקנדה ולייצג אותנו יחד עם הלהקה של הקטנטנים.

 

"אי אפשר להתכחש לזה, שכאשר ילדים ממש קטנים מציגים על במה, הם כובשים את הלב וגונבים את ההצגה", אומרת מור.


ילדי הלהקה. מוסיקה, ללב היא חודרת

 

כל הפעילויות של "יוקולליז למען השלום" מתבצעות בהתנדבות. פול הוא המנהל האמנותי של הלהקה, דפנה היא המנהלת האדמיניסטרטיבית וההורים אחראים על ההסעות ועל אירוח הילדים בבתיהם בעת החזרות. הילדים, מתברר, זוכים ליהנות מכל העולמות. קרני, אם לשני ילדים מהלהקה הבוגרת שאמורה לנסוע לאירועי האולימפיאדה, סבורה כי צריך להיות למדינה אינטרס לממן את הנסיעה על מנת לאפשר לילדים לשמש שגרירים טובים של ישראל.

 

"בשלב זה אנחנו פונים לקבל סיוע מקרנות, רשויות ועיריות, ומכל מי שמבין שיש כאן הזדמנות לקבוצה של ערבים ויהודים, ממדינה שמקבלת יחסי ציבור כל כך גרועים בעולם, להופיע עם פנים אחרות, לא של פוליטיקאים או של אנשים שלימדו אותם מה להגיד, אלא של ילדים שמנגנים ביחד".

 

יוקולליז, כלי הנגינה הייחודי שבחר מור עבור ילדי הלהקה, הוא מעין גיטרה קטנה שמפיקה צלילים גבוהים ושמחים שמקורה בהוואי. "יוקוללי הוא כלי קטן, קומפקטי, שמח ומתאים לכל גיל", אומר מור.

"התגובה המיידית של מי ששומע את צלילי היוקוללי הוא חיוך גדול על הפנים, ומה צריך הבן אדם יותר מחיוך טוב", אומר מור ומתפנה לבצע עם הלהקה שיר מוכר מלווה בצליליו השמחים של היוקוללי שמחזיק כל ילד בידו.

 

ואכן, מבלי שישלטו על זה, כל הנוכחים בחדר מיד מעלים על פניהם את אותו חיוך טוב שדיבר עליו מור. "בחרתי ביוקוללי, כי זה הכלי שכל השנים נותן לי את הפרנסה שלי וזו הדרך שלי להחזיר לו אהבה - להקים להקה משותפת של ערבים ויהודים", ממשיך מור.

 

"העולם של המבוגרים דפוק לגמרי, הם חיים בתוך ריבוע. העתיד שלנו זה הילדים שלנו וצריך לתת להם סיכוי להסתדר ביחד, יהודים עם ערבים ולא לחיות בסטריאוטיפים", ממשיך מור.

 

"הילדים האלה מכירים חמש שנים וזה נותן תקווה שאולי יקרה משהו טוב. הם התקווה שלנו, ואם אנחנו לא ניקח את הילדים שלנו ונלמד אותם עברית וגם ערבית וניתן להם לחיות ביחד, אז אין לנו סיכוי, אין סיכוי לשלום. אבל אם אנחנו עושים את זה עכשיו ביחד, אנחנו בונים משהו אמיתי", הוא מסכם.

 

קרני מספרת שאילולא הפרויקט היא ככל הנראה לא הייתה נחשפת לשכניה הערבים. "אנחנו גרים בהוד השרון, 10 דקות מטירה. עד שהתחיל הפרויקט הזה בחיים שלי לא הייתי בטירה ולא הכרתי שם אף אחד. אני חושבת שהפרויקט חשף אותנו לשכנים שלנו, לתרבות של השכנים שלנו שהם מאוד מאוד דומים לנו וחיים מאוד קרוב אלינו ובכלל לא הכרנו אותם.

 

"דו-קיום היה משהו באוויר. היום אנחנו מכירים ואנחנו נפגשים. זה תרם לנו בהיכרות האישית וגם בעניין של שינוי עמדות. גם הילדים במשפחה שהם לא בתזמורת, נחשפים ומכירים, כלומר ההיכרות הזו הופכת למשהו נורמטיבי. היום לנסוע לטירה זה כמו לנסוע לכפר סבא עבורנו. זה לא לנסוע לחוץ לארץ" מספרת קרני.

 

סיואר בת ה-16 מטירה, הצטרפה לפרויקט בראשית דרכו והיום היא לומדת במגמת המוזיקה של תיכון "מור" ברעננה. עד לפני הפרויקט, אמה של סיואר חששה לחשוף את ילדיה לפעילויות עם יהודים. "יום אחד סיואר חזרה מבית הספר וסיפרה לי על הפרויקט. לא כל כך הבנתי והתקשרתי למנהל שיסביר לי במה מדובר.

 

"אחרי שהבנתי, מיד אמרתי לסיואר לא להסס ולהצטרף ללהקה. הילדים שלי נחשפו לצד השני ואני מאוד שמחה על כך. כתוצאה מהפרויקט סיואר לומדת השנה בתיכון 'מור' ברעננה, שם יש מגמת מוזיקה. אני לא חושבת שהיא הייתה מגיעה אליו אלמלא נחשפנו לפרויקט.

 

"לפני כן לא היה לי אומץ להכניס את הילדים לפעילויות אצל היהודים. היו הרבה חוגים ששמעתי עליהם ונורא התלהבתי מהם, אבל לא היה לי אומץ להכניס את הילדים. בעקבות הפרויקט כבר אין לי בעיה כזו. זה לא מאיים עליי כמו פעם. בעבר חששתי שהם יחוו גזענות, שהם לא ישתלבו, שישמעו דברים שהם לא יאהבו, מילדים יהודים. עכשיו אני לא חושבת פעמיים, אני שומעת על חוג ושולחת את הילדים. היום הבן שלי הולך לחוג בכפר סבא".

 

בביצועי השירים החלוקה היא שהילדים הערבים שרים בערבית, היהודים בעברית וביחד הם שרים באנגלית. במפגש של הלהקה הבוגרת בתחילת השנה ביקשו הילדים הערבים מהילדים היהודים שילמדו לשיר איתם בערבית, והם מצידם ישירו בעברית. "לבנות מטירה היה חשוב שהבנות מהוד השרון ישירו שירים בערבית", אומרת סיואר. "בהתחלה הייתה החלוקה ואז החלטנו להיזכר במטרה של 'יוקולליז למען השלום', לשיר יחד בקול אחד, והחלטנו שכולנו צריכים לשיר ביחד, גם בערבית, גם בעברית וכמובן באנגלית", היא מציינת.

 

"הגענו לשלב שאנחנו מחפשים מימון עבור הפרויקט שאותו אנחנו גם רוצים להרחיב. בתור פיילוט בהוד השרון וטירה זה באמת עובד, ואנחנו רוצים להעביר את זה למקומות אחרים בארץ", אומרת דפנה. "הילדים הוזמנו להופיע באולימפיאדת החורף בקנדה. זה מתחיל בפברואר. כל העיר מלאה בבמות של מופעים והם הוזמנו להופיע על גבי הבמות. אמורים לצאת לשם כ-20 ילדים מהקבוצה הבוגרת ומהקבוצה של קטנים, שכבר הספיקו ללמוד לנגן ולשיר. כעת נותר לנו לגייס את הכסף עבור הנסיעה". היא מציינת.

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 3 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות