כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
חבר במבחן הסבירות

קיבוץ פלמחים. נסיבות מיוחדות לקבלה לחברות צילום: אבי מועלם
קיבוץ פלמחים. נסיבות מיוחדות לקבלה לחברות צילום: אבי מועלם
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

פלמחים: שוב הרשם כפה לקבל בן לחברות

משרד רשם האגודות "קיבל לחברות" בפלמחים בן משק שלא עמד להצבעה. הנימוק: לו הקיבוץ היה מאפשר לו להשתתף בהצבעה שנערכה ב-5.1.2004, הוא היה מתקבל

יעקב דרומי 
פורסם: 01.11.09, 08:48

דרך המלך לקבלה לחברות בקיבוץ היא בהחלטה מפורשת של אסיפת החברים, הקובעת אם לקבל אדם לשורותיו כחבר. דרך עוקפת היא מכוח תקנות "החברות", המתירה להכיר באדם כחבר קיבוץ, אך זאת במקרים בהם האגודה התנהגה כלפיו "כחבר האגודה במשך תקופה סבירה" (ארוכה, בדרך כלל), ואף הוא נהג כך, ואין הוראה אחרת בתקנון האגודה לעניין זה.

 

והנה מייצר משרד רשם האגודות דרך נוספת: "קבלה לפי מבחן הסבירות". אין זו הפעם הראשונה. בפעם הקודמת עשה זאת עוזר רשם האגודות, עו"ד טל בראון, בעניינו של מיקו כהן מקיבוץ פלמחים. עתה נדרש עו"ד בראון למקרה של אסף כהן (אין קשר משפחתי בין השניים), גם הוא מפלמחים.

 

כדי להבין את פסיקת משרד הרשם, יש להכיר ולהזכיר את הרקע ההיסטורי: חורף חם וסוער היה בפלמחים בסוף 2003 ובתחילת 2004. כחלק ממהלך של הקיבוץ לקראת שיוך דירות לחברים, הועלו להצבעה, לשם קבלתם לחברות, עשרות בני ובנות הקיבוץ. בשלושה מקרים, שהגיעו אל רשם האגודות, הועלו טענות של קיפוח ואפליה: האחד - בעניינה של לילך סטייג, שהשגתה נדחתה; השני - בעניינו של מיקו כהן, לגביו החליט הרשם להכיר בו כחבר, והשלישי הוא אסף כהן.

 

נזכיר כי חוקר מטעם רשם האגודות שמונה, בזמנו, לבדוק אם היתה אפליה של מיקו כהן ביחס לבני הקיבוץ האחרים, מצא כי 68 חברים התקבלו לקיבוץ

בשתי הצבעות באסיפות כלליות, האחת בדצמבר 2003 והשנייה בינואר 2004, כשההצבעה היתה גלויה. אין ספק, פסק אז עוזר הרשם, שמיקו "היה מתקבל לחברות אילו הועלה להצבעה", באסיפה השנייה שהתקיימה בקיבוץ בינואר 2004, "כמו יתר בני המשק שהועלו להצבעה". עוזר הרשם קבע שמיקו הופלה לרעה לעומת אחרים כשלא הועמד להצבעה, ואמר: "אין זה בגדר ספקולציה, אלא ניתן לקבוע כמעט בוודאות גמורה ומוחלטת שגם מיקו היה מתקבל לחברות באסיפה זו". מתוך החשש לתקדים גורף, הדגיש אז עו"ד בראון כי אין בהכרעתו ההיא "משום קביעה כי ניתן לקבל חבר באגודה ללא קבלת החלטה מתאימה באסיפת החברים או על דרך ההתנהגות" (כפי שהוסבר בתחילת הדברים).

 

על-פי פסיקת משרד הרשם, הגיש אסף כהן בקשה להתקבל לחברות בתאריך 3.11.03, בעוד ההצבעה לקבלת חברים התקיימה ביום 28.12.03, אך על-אף בקשתו לא הועמד להצבעה יחד עם האחרים. לטענת הקיבוץ, באמצעות עו"ד תמיר סלע, בשיחות שהתקיימו עם אסף "הוחלט להמתין להזדמנות אחרת".

 

חוקר מטעם רשם האגודות מצא כי בקשתו של אסף להתקבל לחברות לא בוטלה, וכי הוא לא חזר בו מבקשתו ולא הסכים לדחות את העלאתו להצבעה. עוד קבע החוקר כי לא יכול היה "להשתחרר מהרושם שנעשה לאסף עוול בכך שלא עלה להצבעה יחד עם כולם, כאשר בשתי האסיפות התקבלו כל המבקשים להתקבל לחברות, ללא יוצא מן הכלל".

 

עו"ד בראון מקבל את טענות אסף כהן, באמצעות עו"ד רני ליבנה, ומוצא כי המקרה דומה למקרה של מיקו. הוא פוסק כי לנוכח העובדה שכל בני המשק שביקשו להתקבל לחברות, אכן התקבלו באסיפה הכללית, הן הראשונה והן השנייה - קיימת ודאות כמעט מוחלטת שגם אסף כהן היה מתקבל לחברות בהצבעה באסיפה הכללית. הקיבוץ טען בתוקף כי לא ניתן לכפות עליו "קבלתו לחברות של מי שכלל לא הועמד להצבעה", אך עוזר הרשם דוחה טענה זו וחוזר על נימוקיו בפרשת מיקו כהן, לפיהם, בהפעלת מבחן הסבירות, יש לקבוע כי היה מתקבל לחברות, לו הועמד להצבעה באסיפה.

 

עוזר רשם האגודות פוסק, אפוא, כי אסף כהן הוא חבר פלמחים מיום 5.1.2004 (תאריך האסיפה השנייה, אשר בה כל בני המשק המבקשים התקבלו לחברות). ושוב, מתוך חשש לתקדים גורף, ממשיך עוזר הרשם, מסייג ואומר: "אין בהחלטה משום קביעה כי ניתן לקבל חבר באגודה ללא קבלת החלטה מתאימה ברשות המוסמכת לכך לפי התקנון ושלא בדרך התנהגות", ומדגיש כי יש לגדר הכרעה זו לנסיבות המיוחדות של המקרה.

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות