כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
פרידה מעוד קיבוץ

הכיפה בראש. יישוב דתי במקום קיבוץ צילום: איי פי
הכיפה בראש. יישוב דתי במקום קיבוץ צילום: איי פי
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

רתמים יהפוך ליישוב דתי

גרעין משפחות דתיות יקים יישוב קהילתי בקיבוץ רתמים שהתפרק. קיבוץ רביבים יאלץ לוותר על אמצעי ייצור שעברו אליו כשקלט את חברי רתמים

קרני עם-עד 
פורסם: 19.08.09, 00:32

קיבוץ רתמים, הסמוך לקיבוץ רביבים ברמת-הנגב, ידע משברים רבים מאז הוקם, בשנת 1983, על-ידי בוגרים של גרעיני הצופים. לפני 15 שנה התגלע בקיבוץ הקטן משבר חברתי וכלכלי, שבעיצומו אישר רשם האגודות השיתופיות לאחד את שתי הקהילות של רביבים ורתמים. מאז ניהל רביבים בפועל את רתמים, וחלק משטח הקיבוץ הזעיר הפך לאתר נופש, שנסגר בשנת 2000.

 

לפני כשלוש השנים התארגן גרעין דתי, והוא מהווה בסיס ליישוב קהילתי, בעל צביון מסורתי, שעל הקמתו הוכרז השבוע. 28 משפחות יאכלסו תחילה את היישוב, שאמור להכיל בעתיד 300 משפחות, ובכך להפוך לגדול באזור רמת הנגב. תנועת המשימות הלאומיות "אור", והמועצה האזורית רמת-הנגב, התגייסו למשימת האכלוס.

 

שמוליק ריפמן, חבר רביבים וראש המועצה האזורית רמת-הנגב, מברך על אכלוס רתמים ובתוך כך משמיע ביקורת מרומזת כלפי הממסד התנועתי: "התנועה הקיבוצית, לצערי, כבר אינה תנועה מיישבת. הדבר לא בתחום עיסוקה, ומתברר שהציונות הדתית מסוגלת להקים וליישב קיבוץ נטוש. ישנם קיבוצים נוספים שלמעשה חדלו להתקיים, וגם הם ייושבו בסופו של דבר על-ידי ציבור דתי-לאומי".

 

בצד הברכות לשכניהם החדשים-ישנים, שחלקם עובדים במפעלי הקיבוץ, ממשיכים נציגי רביבים לנהל מו"מ עם משרדי הממשלה לגבי הסכם כלכלי נדל"ני שיהיה

מקובל על דעת הצדדים. במסגרת הסכם המיזוג הישן הועברו חלק מאמצעי הייצור (קרקע ומים) מרתמים לרביבים. כדי לקלוט את עוזבי רתמים ברביבים, דרש הקיבוץ ואף קיבל הגדלה של מספר הנחלות בתחומו, ואישורים לבנייה, תחת המגורונים ששימשו את אנשי רתמים. "כבר עתה ברור שרביבים ייאלץ להיפרד מנכסים שניתנו לו בגין ההסכם עם רתמים", אומר ריפמן, "ויש להעריך את הקיבוץ על כך שהוא מבין את חשיבות אכלוס היישוב הקהילתי, גם במחיר של הפסד כלכלי".

 

איך תתנהל השכנות בין יישוב קהילתי דתי-לאומי לקיבוץ הצמוד אליו?

שמוליק ריפמן: "ברור שלא כולם אוהבים את המהלך, אבל הרוב משלימים איתו ואף רוצים לשמר רמה מסוימת של קשר. ברור שלא נוכל להקים מערכת חינוך אחת, וגם ערבי תרבות משותפים יהיו בעייתיים בגלל האופי השונה ושמירת השבת, אבל יש לנו ניסיון טוב בנגב, של קשר בין התושבים הדתיים לבין שכניהם החילוניים".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות