כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
  
קשרים משפחתיים

שלמה לחיאני. מסרב להגיב צילום: קובי קואנקס
שלמה לחיאני. מסרב להגיב צילום: קובי קואנקס
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

עיריית בת ים: הקרובים לצלחת מסודרים

אנשים שעבדו עבור ראש העירייה ומשפחתו, התברגו לתפקידי מפתח בעירייה ובחברות הבת שלה. הדוגמה האחרונה: רינת שטורזמן, שמונתה לסמנכ"ל העירייה לחברה וקהילה. העירייה בתגובה: ההליך נעשה על פי כל כללי המינהל התקין

נעמה פרידמן 
פורסם: 17.08.09, 13:36

מאז ששלמה לחיאני נבחר לראשות העירייה, תקעה משפחת שטורזמן יתד חזקה בעיריית בת ים. עו"ד עודד שטורזמן ייצג את ראש העירייה בבחירות הקודמות, והיום הוא נותן לעירייה ייעוץ משפטי. אחותו עובדת באגף התרבות של העירייה, ואחות נוספת, רינת שטורזמן, נבחרה לסמנכ"ל העירייה לחברה וקהילה.

 

משרדו של רואה החשבון ירון גינדי, הנשוי לבת משפחת שטורזמן, שימש בהתנדבות כמנהל החשבונות של עמותת "אוהבים", שייסד לחיאני, וכמנהל החשבונות של סיעת ראש העירייה "בת ים בראש מורם", מונה למנהל החשבונות של אחת הזרועות הכלכליות המשמעותיות ביותר של העירייה - חברת "חוף בת ים".

 

"אני משמש בתפקידי על סמך הידע המקצועי שלי", אמר גינדי בתגובה על הדברים, "כמו כן, על סמך הכישורים שלי ועל סמך זה שמדובר במשרת אמון".

 

אדריכל משה מנו, שמייצג בתחום מומחיותו את חברת "הדוד קרי", שבבעלותו
של אחיו של ראש העירייה ואשתו, אבי וסיגל לחיאני, מעורב בשיפוץ מבנה העירייה. "הדוד קרי" מפעילה את "קפה ג'ו" בטיילת בת ים, והנכס שבו נמצא בית הקפה הוא בבעלות חברת "אלטר בע"מ" של אשתו של ראש העירייה, דורית לחיאני.

 

ראש האופוזיציה במועצת העיר, אלי יריב, אמר בנושא: "ללא ספק יש פה טעם לפגם. אם אדריכל מנו מתקשר עם גורמים בעירייה, מן הסתם כשהוא מגיע לבקש בקשות של אנשים פרטיים, ההתייחסות אליו תהיה אחרת".

 

אדריכל מנו, אתה נותן שירות הן לעירייה והן לאזרחים בבת ים. אין פה טעם לפגם?

"לא מדובר באותם תיקים. אני עובד במשרד ויש לי עשרות לקוחות, ביניהם גם מוסדות ציבור, גופים פרטיים ויזמים פרטיים. אני נותן הצעות מחיר לכל מי שניגש אליי ומבקש לבצע עבודה. לפעמים אני מקבל עבודות ולפעמים לא".

 

יש לך עדיפות כזו או אחרת בגלל המקורבות שלך לעירייה?

"כשלקוח רוצה לתכנן משהו או שיש לו חריגת בנייה, הוא ניגש אליי. אני כותב לו תוכניות, עושה לו חוזה ומבצע עבודה. אני רק מכין תוכניות, שום דבר לא בשליטתי. עוברים הרבה שלבים עד שזה מגיע לוועדה, ויושבים בה אנשים מקצועיים שמקבלים החלטות. שם מחליטים אם לאשר או לא. אדריכל לא קובע אם תוכנית תאושר או לא".

 

עשית עבודה ב"קפה ג'ו"?

"כן, אני לא מכחיש. אם הגשתי תוכנית ל'קפה ג'ו', אני לא יכול לעבוד בעוד מקומות? אני עובד לפרנסתי והכל על פי החוק. אין פה שום בעיה של ניגוד אינטרסים. אדריכל לא קובע אם תוכנית תעבור או לא".

 

איזה עבודה הגשת ל"קפה ג'ו"?

"תוספת של שטחים".

 

למה שהעירייה לא תאשר לך?

"סליחה, היא לא מאשרת לי. התפקיד שלי הוא לערוך בקשה. אם יש מישהו שמנסה לנגח את ראש העירייה, לא על הגב שלי. גם עניין של ספק קטן לא קיים פה. אני אעבוד איפה שיש עבודה".

 

אבל אתה מגיש את הבקשה.

"כן, ומעביר למחלקת ההנדסה".

 

אז אין לך שם עדיפות?

"דווקא בגלל שזה אח של ראש העירייה הוא עובר סיוטים גדולים. דווקא בגלל שזו תוכנית שלו. תשאלי במחלקת ההנדסה".

 

אתה יודע שהוא חרג בבנייה ובית המשפט מתח על זה ביקורת? הייתה חריגת בנייה והעירייה העלימה עין.

"הגישו תוכנית, אני לא אחראי על התוכניות שלו. יש גם ועדות ערר ובסוף הדברים עוברים, כי אם עשית הכל על פי החוק, אי אפשר לעשות שום דבר".

 

לפעמים אתה מייצג את הוועדה המקומית של עיריית בת ים?

"אם זה תיק שאני ערכתי, ברור. הם קוראים לי או לכל אדריכל שמגיש תוכנית. אדריכל הוא בורג קטן בכל המערכת. אני לא אדריכל של הוועדה המקומית, אני לא מקבל משכורת מהעירייה".

 

מהעירייה נמסר בתגובה: "העסקתו של משה מנו חוקית, וראויה מבחינה ציבורית. מתכנני העירייה, המונים 30 אנשי מקצוע, נבחרים על ידי הדרג המקצועי בוועדה מיוחדת בהתאם לנוהל עירוני, ותנאי שכרם נגזרים מהתעריף הרשמי שנקבע על ידי מדינת ישראל.

 

"בהתאם לדין, אסור לעירייה לפסול בעלי מקצוע, העומדים בסטנדרטים מקצועיים, מלתת שירותים לעירייה בשל העובדה שבמסגרת עסקיהם הרגילים הם מעניקים שירותים לבני משפחת ראש העירייה.

 

"יובהר כי כקבוע בחוק, החלטות תכנוניות נעשות על ידי מהנדס העיר וצוותו המקצועי, ולא על ידי ועדת התכנון והבנייה בלבד".

 

תגובת העירייה בנוגע למינוי של רינת שטורזמן: "עיריית בת ים תמשיך לפעול כל העת על מנת להעניק לתושבי העיר את השירות המיטבי והראוי ביותר. הנהלת העיר מקפידה על בחירת אנשי מקצוע מוכשרים בתחומם ובעלי הישגים, ולראייה המהפכה החיובית המתחוללת בעיר בשנים האחרונות בהובלת ראש העירייה.

 

"העירייה תבחר ותגייס לשורותיה אנשים מוכשרים, בעלי זיקה חברתית קהילתית הרואים בעבודתם שליחות, על מנת להמשיך את תנופת החדשנות והשינוי שמתחוללת בעיר בת ים בתחום החינוך, וזאת מבלי להעדיף או לפסול אדם בשל קשריו המשפחתיים, ומבלי לחרוג מהוראות הדין.

 

"בניגוד לרמיזות, כאילו יש טעם לפגם במינויה של הגב' שטרוזמן, הרי שפסילת מועמדת מהסיבות שמצוינות, היא בניגוד לערכי וחוקי היסוד במדינת ישראל. הליך איוש תפקיד סמנכ"לית חינוך וקהילה על ידי עיריית בת ים נעשה על פי כל כללי מינהל תקין להם מחויבת העירייה והעומדים בראשה. לתפקיד נערך מכרז פומבי, ו־ועדת איתור מיוחדת סיננה ובחנה את המועמדים השונים.

 

"הגב' שטרוזמן שנבחרה, הינה אשת חינוך ועורכת דין, בעלת ניסיון עשיר בתחום החינוך הכולל עשייה ויצירה של תכניות חינוך והוראה חדשניות, מוצלחות ומהפכניות מול גופים מרכזיים כגון צה"ל, אוניברסיטת תל אביב, משרדי ממשלה שונים, הכנסת ובתי המשפט. קשריה המשפחתיים של גב' שטרוזמן הובאו לידי ידיעת חברי הוועדה, אולם לאור כישוריה, ניסיונה העשיר והשכלתה הרלוונטית, היא נמצאה כמתאימה ביותר לתפקיד.

 

"אנו בטוחים כי ילדי בת ים ושאר תושבי העיר ייהנו מניסיונה, כישוריה ויכולותיה של הגברת שטרוזמן". שטרוזמן עצמה סרבה להגיב.

 

את תגובתו האישית של ראש העירייה, לחיאני, סירבה העירייה לתת.

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 19 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות