כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
בלי פרשנות

עבודה של יאנה גרבר. אטמוספירה קסומה
עבודה של יאנה גרבר. אטמוספירה קסומה 
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

ממעבדת הזיהוי הפלילי להיכל התרבות

יאנה גרבר היא לא רק צלמת. בין היתר היא מנגנת בפנסתר, בגיטרה ובסקסופון, היא למדה ארכיאולוגיה ויוונית עתיקה, עבדה כמאלפת כלבים במשטרה וכיום היא עובדת כמומחית לבדיקת כתבי יד ומסמכים מזויפים. בימים אלו תוכלו לצפות בתערוכת הצילום שלה באכסדרת היכל התרבות בכפר סבא

דנה גוטרזון 
פורסם: 28.06.09, 09:37

באכסדרת היכל התרבות של כפר סבא, מוצגת בימים אלה תערוכתה של הצלמת יאנה גרבר. כל הצילומים בתערוכה מודפסים על גבי בדי קנבס, ואינם מעובדים בעבודת מחשב.

 

זהו "צילום נטו" על אף הרבדים וההשתקפויות הרבות המצויות בו. סוג זה של הדפסת צילום בלתי מעובד נעשה נדיר למדי בימינו, ואיכויות העבודות שבתערוכה מצביעות על ראייתה האמנותית המורכבת של הצלמת.

 

הצופים בצילומים מנותבים לסוג של אטמוספרה קסומה ופוזיטיבית. דרך עדשת מצלמתה, לכדה האמנית צורות, צבעים והשתקפויות מעוררות עניין.

 

חלק גדול מהצילומים המוצגים מתמקד בהוד וביופי הנקשרים לטבע, על העוצמה הפיזית והרוחנית המיוחסת לו. חלק האחר לקוח מההוויה העירונית, האורבנית, כשהאמנית ממקדת את עדשת מצלמתה על מקטעים של השתקפויות בתים על פגושי המכוניות, השתקפויות בשלוליות הגשם של הולכים ושבים ברחוב, סצנות בבתי קפה, שלטי רחוב וכו'.

 

באחת מהסדרות המצולמות מופיעה קומפוזיציה של מבנים המשתקפים על פסל רחוב בוהק המוצב בפריס. הפסל מתאר סוס דוהר, אלא שגרבר צילמה את השתקפות הבתים שניבטת ממנו ויצרה מערך צבעוני סוריאליסטי מעניין.

 

בסדרה אחרת צילמה השתקפויות של דמויות בשלוליות, ויצרה מעין פורטרטים

שמשתלבים ברקע עם אבני המדרכות.

 

עבודותיה של גרבר מאוד אסתטיות ואינן זקוקות לפרשנויות מורכבות. קל להתחבר אליהן, וחלקן אף מאפשרות כר נרחב של אינטרפרטציות סובייקטיביות.

 

הביוגרפיה העשירה ורבת הגוונים של גרבר ועצם היותה מוזיקאית המנגנת בפסנתר, גיטרה וסקסופון, נקשרים בדרכים ישירות לתפיסת הווייתה האמנותית המרובדת: גרבר היא ילידת מוסקבה, שעלתה ארצה בגיל 18, למדה ארכיאולוגיה ויוונית עתיקה באוניברסיטת תל אביב, התגייסה למשטרה כמאלפת כלבים, והיום משמשת כמומחית לבדיקת כתבי יד ומסמכים מזויפים במז"פ (עבודה שדורשת אבחנה מדוקדקת בפרטים, ויכולת גרפית גבוה ביותר).

 

במשך השנים היא התגוררה עם משפחתה בצרפת ובהולנד, ערכה טיולי קמפינג וסקי בכל רחבי אירופה ובמסגרת עבודתה ביקרה ברוסיה.

 

במסעותיה צילמה נופים מושלגים, שדרות של עצים זקופים נטולי עלים וכו'. בארץ היא מצלמת מקטעים מתוך נופי העד הקדומים של המדבר ומכתש רמון, מבנים צבעוניים מפתיעים ובעיקר צללים והשתקפויות של דימויים שונים, תוך יצירת מקצב הרמוני של כתמים וצבעים.

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות