כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
תערוכה חדשה

אנחנו בגלריה דנה. מיצב של יעקב חפץ באדיבות הגלריה
אנחנו בגלריה דנה. מיצב של יעקב חפץ באדיבות הגלריה
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

"אנחנו" בתערוכה

שלושה אמנים עם עבר קיבוצי מציגים, בגלריה "דנה" בקיבוץ יד מרדכי, את התמודדותם עם הזיכרון האישי מול הזיכרון הקולקטיבי-הקיבוצי

ארנון לפיד 
פורסם: 30.04.09, 08:12

"אנחנו, אנחנו, אנחנו" - השורה הזאת, מתוך שיר שכתב בשנת 1936 משה צ'יזיק, ראש קן "השומר הצעיר" בוורשה, שלימים היה ממנהיגי "הקיבוץ הארצי" - נבחרה ככותרת לתערוכה חדשה, שתיפתח מחר (שישי, 1.5) ב"דנה-גלריה לאמנות", ביד-מרדכי (אוצר: דורון פולק). התערוכה היא חלק מפרויקט "מדרש קיבוץ" של גלריית הקיבוץ.

 

שלושה אמנים עם עבר קיבוצי ייתנו בתערוכה ביטוי להתמודדותם בדיעבד עם הזיכרון האישי מול הזיכרון הקולקטיבי-הקיבוצי. יעקב חפץ (חבר אילון לשעבר), אברהם אילת (לשעבר משמיר) ובילו בליך (שהיה "ילד חוץ" בעינת) - לא נמנו עם מייסדי הקיבוץ, וגם לא עם בניהם, אלא הגיעו אליו מכורח הנסיבות, ומצאו עצמם מול חברה מגובשת, לעיתים חשדנית וביקורתית כלפי החדש והזר.

 

יעקב חפץ מצטט שלל מובאות ומשפטים מארכיון התנועה. "השימוש ברבים כמייצג של הפרט", הוא אומר, "היה נר לרגליהם של חברי הקיבוצים. הפרט איננו יותר מאשר חלק ממנגנון שבא להגן על האידיאולוגיה, שנשמרה בקפדנות בעזרתם של כלל חברי הקיבוץ, ולטפח אותה".

 

המיצב שלו, "מוריס נותן עבודה לויקי", מציג באירוניה בוטה פועלות פס ייצור במפעל אירופי משנות השלושים. כולן לבושות באותם מדים, ולכולן תספורת אחידה, המבטלת כל צביון אישי. שלושת התצלומים הענקיים, בשחור-לבן, עברו עיבוד קל בעפרונו של חפץ, ולרגליהם הוצבו שלושה סירים מן המטבח הקיבוצי הישן - כלי קיבול ענקיים, שבהם בושל מרק אחיד לכל הסועדים. לפי חפץ, סימל חדר האוכל, יותר מכול, את ה"אנחנו".

 

ביצירתו "עזיבה", שהציג לראשונה לפני שלושים שנה, מביא אברהם אילת חמישה תצלומים היסטוריים משותפים של חברים לבושים בבגדי קיבוץ מסורתיים, על רקע סצנות מהווי העבודה והתרבות במשק.

בכל אחד מן התצלומים נמחקה דמותו של עוזב הקיבוץ, ומתחת לכל אחד מהם מופיע דף כתוב ביד, המתעד את החברים יושבים בחדר האוכל ודנים בעזיבתו של אחד מהם. "עזיבה הרבה יותר גרועה מבגידה"; "השקענו בך הרבה, חבל שתגלוש למדרון"; "מי שמתכוון לגור בקיבוץ זמן ארוך, לא יכול לברוח ממשברים" - כל אלה ציטוטים מדברי החברים.

 

המיצב הסביבתי של בילו בליך, "1954", מורכב מפיסות זיכרון, חלקי אובייקטים מעברו בקיבוץ, וסמלים שנחרטו בזיכרונו, המחזירים אותו אל ימיו כ"ילד חוץ" מופלה לעומת ילדי הקיבוץ.

 

התערוכה תינעל ב-28.6.

 

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות