כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
חימה בוערת

מתפללים בכותל. סערה מתחת לטלית צילום: רויטרס
מתפללים בכותל. סערה מתחת לטלית צילום: רויטרס
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

הקרב על הכותל: הגרסה היהודית

סערה בעקבות ברכת החמה בכותל. הרבנים הראשיים לישראל זעמו שלא הוזמנו לטקס. הרבנים החרדים דווקא זכו לשבת על הבמה. רבים מהמתפללים לא הבינו את הנוסח האשכנזי

ארי גלהר 
פורסם: 12.04.09, 15:00

טקס ברכת החמה, שנערך בשבוע שעבר ברחבת הכותל המערבי ברוב פאר והדר, עורר גם סערה לא קטנה. מתפללים מחו על כך שהתפילה התנהלה בנוסח אשכנזי ובלשכת הרבנים הראשיים נעלבו שלא הוזמנו.

 

גורם בלשכתו של אחד מהרבנים הראשיים לישראל סיפר ל-mynet כי 'הקרן למורשת הכותל' בראשות הרב שמואל רבינוביץ' לא הזמינה את הרבנים הראשיים לישראל למעמד ברכת החמה, ואלה שמעו על כך רק בדיעבד. "לצערי רק לאחר שנודע לנו על המעמד שארגנה הקרן למורשת הכותל פניתי אליהם לברר על הנושא, אך הם התחמקו ממני", אמר.

 

מי שכן הוזמנו לטקס ונכחו על הבמה שהקימה הקרן ברחבה היו הרב יוסף שלום אלישיב ורבנים חרדים נוספים שאינם נמנים על הדמויות הבולטות במגזר החרדי. לדברי גורם בלשכתו של הרב עמאר נושא אי הזמנת הרבנים הראשיים, שהתפללו לבסוף מעל 'ישיבת הכותל' ברובע היהודי, התעורר אצלו רק לאחר דבריו של חבר הכנסת אורי אורבך לפני מספר שבועות. אורבך יצא נגד ספר שהוציאו לאור הרב שמואל רבינוביץ' ו'הקרן למורשת הכותל' וטען כי בספר אין כל אזכור לציונות הדתית ולסמליה של מדינת ישראל.

 

טענה נוספת שהעלו מתפללים רבים נגד הרב רבינוביץ' הייתה בנוגע לנוסח האשכנזי של התפילה בכותל, זאת על אף שברחבה נכח קהל ממגוון העדות.

 

"חשוב להזכיר לאחראים על האירועים בכותל המערבי כי המקום מיועד לכלל הציבור היהודי על גווניו ועדותיו, ולא חייבים לעמוד דום ולהתיישר לפי הזרם והסגנון החרדי", אמר חבר הכנסת אורבך. "אני מקווה שבכותל המערבי רגישים מספיק לעובדה שהמקום נועד לתפילה וביטוי ציבורי לכלל הקבוצות באוכלוסייה היהודית בישראל".

 

מלשכת הרב הראשי לישראל יונה מצגר נמסר: "בורא עולם ברא את החמה ביום הרביעי לבריאת העולם על מנת שייהנו ממנה כל דרי היקום. לא ידוע לנו על גוף אשר לו בעלות על השמש ואשר בידו הסמכות להזמין את הרבנים הראשיים לברכת החמה". עוד נמסר כי הגעת הרבנים למקום תואמה עד לפרט האחרון עם משטרת ישראל והיחידה לאבטחת אישים.

 

בתגובה לדברים מסר הרב שמואל רבינוביץ' כי הקרן למורשת הכותל לא הזמינה שום רב לאירוע. "זה לא היה אירוע מאורגן, והשתתפו בו רבנים מכל

החוגים שהגיעו מיוזמתם, ולא התחייבנו לאף אחד", טענו. בהתייחס לנוסח האשכנזי בה התקיימה התפילה וברכת החמה אמר הרב רבינוביץ' כי מכיוון שהרב אלישיב היה נוכח באירוע לא ניתן היה לקיים את התפילה בנוסח אחר. "בערב יום כיפור נשמעת ביקורת נגד הנוסח הספרדי של הרב עובדיה וביום ירושלים נשמעת ביקורת אחרת. אנו עושים מאמצים כבירים לנווט את הכותל המערבי על מנת שכל יהודי באשר הוא ירגיש כי זה הבית שלו, במכלול הראייה של האירועים בכותל המערבי שהינם מייצגים את כל עם ישראל".  

 

 

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 3 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות