כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
עתיקות

המטבעות שנמצאו בחפירות צילום: קלרה עמית
המטבעות שנמצאו בחפירות צילום: קלרה עמית
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

מטמון נדיר נמצא בחפירות ארכיאולוגיות בתל יבנה

בחפירות ארכיאולוגיות בתל יבנה נמצאו מטבעות עתיקים, כבשן צורפות לכלי חרס, בור פסולת וכלי בישול. בדיקה ראשונית של מטמון המטבעות מעלה כי הוא משלב מטבעות כסף צלבניים ואיסלמיים

אילנית שומרון 
פורסם: 06.04.09, 09:37

מחפשים את המטמון: כהכנה לסלילת כביש בשוליים המערבים של תל יבנה עורכת רשות העתיקות במימון עיריית יבנה חפירות ארכיאולוגיות. בחפירות נחשף מטמון נדיר ובו 53 מטבעות. המטמון המתוארך לתקופה הצלבנית – המאה הי"ג לספירה, כולל 3 מטבעות כסף ו-50 מטבעות ברונזה.

 

זיהוי ראשוני של המטמון לפני ניקוי המטבעות מעלה כי הוא משלב מטבעות כסף צלבניים ואיסלמיים. שלושה דרהמים שנטבעו בדמשק בתקופת שלטונו של צלאח אל-דין (1193-1174), 49 דניארים דקים מסגסוגת כסף של אמורי הא' (1174-1163), נטבעו בממלכת הצלבנים של ירושלים, ודניאר אחד שטרם זוהה מהתקופה הצלבנית.

 

מרכז גבם של מטבעות הכסף האיסלמיים נושא את תוארו של השליט: 'אל-מאליכ אל-נאצר צלאח אל-דוניה ואל-דין', המתייחס לצלאח א-דין, מייסד השושלת האיובית

בין 570-589 להיג'רה (1174-1193 לספירה), שהחריב את ממלכת הצלבנים הראשונה בקרב קרני חיטין ב-1187.

 

מספר לא מבוטל מהדניארים הצלבניים, המתארים את כנסיית הקבר נמצאו כגושים-דבוקים בצמדים. יש לשער כי המטבעות מייצגים ארנק שהוטמן ונשכח בסוף המאה הי"ב – ראשית הי"ג לספירה על ידי תושב פראנקי של העירייה הצלבנית שהייתה קיימת באיבלין (תל יבנה). רוברט קול מומחה למטבעות ברשות העתיקות ציין כי: "ניקוי זהיר של מטבעות איסלמיים השבריריים יאפשר את קריאת השנה ההיג'רית ויתארך את השנה המדויקת של הטמנת האוצר".

 

במהלך החפירה, נחשף גם אזור מלאכה, המתוארך לסוף התקופה הביזאנטית – תחילת התקופה האיסלאמית הקדומה (המאות הו'-הח' לספירה). לדברי עוזי עד, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות: "אזור המלאכה כולל בריכה מרובעת, שדופנותיה מצופים בטיח. כמו כן, נמצאו כבשן צורפות לכלי חרס ובסמוך לו בור פסולת, אליו הושלכו כלי החרס שנפסלו לאחר תהליך הצריפה.

 

בחפירת הבור נחשפו עשרות כלי בישול מסוגים שונים, חלקם שלמים. מצפון לכבשן ולבריכה נתגלו שרידי 5-4 מבנים המתוארכים גם הם לאותה התקופה". בנוסף נתגלו בחפירה בסיס עמוד עשוי שיש, נר חרס שלם, כלי חרס שיובאו מצפון אפריקה ומאזור תורכיה, מטבעות וכלי זכוכית.

 

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 4 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות