כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
יום ההתרמה

אודיה כהן. המפחה והקיבוץ לא חסכו ממני תמיכה אהבה צילום: נועה אטיאס
אודיה כהן. המפחה והקיבוץ לא חסכו ממני תמיכה אהבה צילום: נועה אטיאס
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

הטו אוזן לאודיה

אודיה כהן מקבוצת יבנה נולדה חירשת ואילמת, אבל לא ויתרה, ובעזרת כוח רצון, שיפורים טכנולוגיים, ותמיכה משפחתית וקיבוצית - היא חיה בשני עולמות מקבילים - עולם השומעים ועולם לקויי השמיעה

קרני עם-עד 
פורסם: 23.03.09, 07:54

היום (שני, 23.3) יתקיים יום התרמה ארצי למען החירשים-אילמים בישראל, ושיפור איכות חייהם. אודיה כהן, תלמידת כיתה י' מקבוצת יבנה, היא נערה כבדת שמיעה ודיבור, המתנדבת בארגון "שמע" (ארגון של הורים ומתנדבים שנועד לסייע ולקדם תלמידים לקויי שמיעה). בנוסף היא פעילה בתחום איכות הסביבה. הטו לה אוזן, כי יש לה מה לומר ומה ללמד אותנו, השומעים.

 

"נולדתי כחירשת-אילמת", מספרת אודיה. "רק בגיל שלושה חודשים גילו שאני חירשת מלידה, והמליצו להורי על ניתוח שתל באוזניים. הם עשו מחקר בנידון, והגיעו למסקנה שהולכים על זה. התהליך לווה בציפייה דרוכה, ובסופו של דבר נותחתי בתל-השומר. בגיל שלוש שנים חוברתי למכשיר שמיעה חיצוני ופתאום היו לי תגובות. בעצם נולדתי מחדש. פרצתי בבכי, כי נבהלתי מכל הרעשים המוזרים ששמעתי, פעם ראשונה בחיי".

 

לאחר הצלחת הניתוח השתלבה אודיה בחברת הילדים בקיבוצה, במקביל להשתלבותה במסגרות של לקויי שמיעה. "מאז שנולדתי הייתי תמיד במסגרת של חברה שומעת, אבל חלקית גם במסגרת של חברת לקויי שמיעה. רק השנה עברתי לבית הספר המותאם לצרכיי, אבל אני משולבת גם עם שומעים. אני חיה בשני עולמות מקבילים - עולם השומעים ועולם לקויי שמיעה. ככה החיים שלי יותר מעניינים".

 

עם התבגרותה, רצתה לשפר את שמיעתה. אחרי התלבטויות והתייעצויות - בקיץ האחרון, בגיל 15 וחצי, היא נותחה שוב, והורכבו לה שני שתלים.

"הרפואה המודרנית מקלה עלי למצות את כישוריי השונים", היא אומרת. "בעזרת שני השתלים שיש לי אני שומעת ומתפקדת רגיל. אני מוכרחה להודות לקיבוץ שלי שלא חסך ממני וממשפחתי, כך שיכולנו להתקדם בעזרת הטכנולוגיה החדשה, ואפשר לי לעשות ניתוח נוסף שלא כל אחד יכול לממן - זאת בנוסף לתמיכה ולאהבה האינסופית שאני מקבלת".

 

אודיה מוצאת את הדרך לתקשר עם כל אחד מהסובבים אותה. "עם לקויי שמיעה אני מתקשרת בשפת הסימנים או בקריאת שפתיים, ועם כולם אני מתקשרת דרך המחשב", היא מספרת. בצורה זו, דרך המחשב, נערך הראיון הזה. בנוסף, היא מנהלת שיחות וידיאו - וזוהי, לדבריה, הטכנולוגיה המתקדמת והטובה ביותר בשימוש בשביל חירשים.

 

אודיה חיה בקיבוץ דתי ומקיימת אורח חיים דתי - "שומרת שבתות, חגים ומועדים, מתפללת ופחות מקיימת מצוות. כיום אני מדריכה ב'שמע' בתל-אביב, ופעילה בחוג ירוק יחד עם מדריכה ותיקה. נושא איכות הסביבה מאוד קרוב אל לבי ועשינו כמה פרויקטים מוצלחים במהלך השנה. חשוב לי להתנדב ולתרום לחברה".

 

מהן התוכניות שלך לעתיד?

אודיה כהן: "אני רוצה לעשות שנת שירות ושירות צבאי ואחר-כך ללמוד את תחום הקולנוע באוניברסיטה, כי אני מאוד אוהבת לערוך סרטים ולצלם".

 

כמה מילים לטובת "החברה השומעת". באיזה אופן היא יכולה לשפר את יחסה ללקויי השמיעה והדיבור?

"החברה השומעת צריכה להתייחס ללקויי השמיעה באופן רגיל, כי אנחנו בני אדם רגילים. רק נולדנו עם מגבלה אחת - שאנו לא שומעים. זה לא אומר שאנחנו בני אדם לא-רגילים, ואם מישהו רוצה להתייחס אלינו או לדבר אתנו - אל תיבהלו, פשוט מתקשרים בעזרת קריאת שפתיים. אם מישהו יודע קצת שפת סימנים אז אין לו בעיה, ואפשר גם ללמוד כי זה מאוד מעניין. אל תוותרו לעצמכם, כמו שאני לא מוותרת לעצמי בקלות. אני נלחמת בכל כוחי וממשיכה הלאה כדי להצליח בחיים, למרות הקשיים".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות