כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
  
זכות הכפייה

חטיבת הביניים שרת בחולון. זכות או חובת זכות? צילום: קובי קואנקס
חטיבת הביניים שרת בחולון. זכות או חובת זכות? צילום: קובי קואנקס
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

תשלומי הרצון הפכו לתשלומי חובה

עיריית חולון מאיימת בהליכים משפטיים על אם, שלא הסכימה לשלם תשלומי רכישה מרצון בסך 450 שקל, למרות שהתשלום היחיד שהורים חייבים שלם לבית הספר הוא ביטוח תאונות שעלותו 34 שקל. העירייה: מדובר במכתב תזכורת סטנדרטי לתשלום. במידה ויש למקבלת המכתב בעיה, שתפנה אלינו

שירלי מורה 
פורסם: 24.02.09, 07:55

גם זו דמוקרטיה...: אם לתלמידה בחטיבת הביניים של בית ספר קרית שרת בחולון טוענת, שבית הספר ועיריית חולון דורשים ממנה לשלם תשלומים המוגדרים "תשלומי רשות ורכישה מרצון", למרות שהיא אינה חייבת בכך.

 

עם תחילת שנת הלימודים קיבלו הורי התלמידים בבית הספר חוזר, שלפיו עליהם להסדיר את התשלומים, הנחלקים לשלושה: תשלום חובה, תשלומי רשות ותשלומי רכישה מרצון.

 

 

תשלום החובה הוא ביטוח תאונות אישיות של 34 שקל. בסעיף תשלומי הרשות נכתב כי התשלומים "מיועדים לפעילות

חינוכית ותרבותית בבית הספר, על פי החלטת ועד ההורים המרכזי של בית הספר ובכפוף לחוזר מנכ"ל (משרד החינוך, ש.מ.), וכוללים, בין השאר, טיול שנתי ופעולות סל תרבות".

 

"בשנים קודמות שילמתי את תשלומי ההורים, אולם השנה אין באפשרותי לשלם את תשלומי הרשות", מסבירה האם. "בית הספר מחייב אותי לשלם, אולם כשבדקתי את הנושא, גיליתי שבחוזר מנכ"ל משרד החינוך נכתב כי החובה היחידה שלי היא לשלם 34 שקל בשנה על ביטוח תאונות אישיות. כל שאר התשלומים מוגדרים כתשלומי רשות. זה מוגדר שם: 'קונה מרצון ומוכר מרצון'.

 

"בחוזר המנכ"ל גם כתוב שהורה רשאי להחליט שהוא לא רוצה שהילד שלו יצרוך שירותי מסוים, ואז הוא לא חייב לשלם בעבור אותו שירות. אני לא מעוניינת לשלם את כל התשלומים האלה, אבל בית הספר אמר לי שאני חייבת לשלם. אמרו לי שאי אפשר לשלם רק חלק.

 

"כדוגמה, דרשו ממני לשלם על כרטיס תלמיד, אבל הילדים לא קיבלו אותו מאז תחילת השנה. הבת הגדולה שלי קיבלה את הכרטיס לפני כמה שנים, ולא השתמשה בו בכלל. לא ברור לי על מה גובים בכלל כסף במקרה הזה. כרגע המצב הוא ששילמתי את תשלום החובה ואת תשלומי הרשות, אבל את תשלום הרכישה מרצון לא, ונרשם לי חוב בבית הספר".

 

לפני ימים מספר קיבלה האם מכתב בחתימת לשכת היועץ המשפטי של עיריית חולון. במכתב נאמר שיש לה חוב של 425 שקל לבית הספר. "אם לא תדאגו לתשלום חובכם בתוך שבעה ימים", נכתב, "תיאלץ העירייה לפתוח נגדכם בהליכים משפטיים לגבייתו כחוק, וכל ההוצאות הכרוכות בכך יחולו עליכם".

 

בבירור שערכה האם בלשכת היועץ המשפטי, נאמר לה כי המכתב לא יצא מלשכה זו. היא ניסתה לברר במחלקות נוספות בעירייה, בהן הגזברות, הגבייה ומחלקות במינהל החינוך, אולם גם בהן קיבלה תשובה דומה.

ממשרד החינוך נמסר: " אכן, על פי נהלי משרד החינוך תשלומי רשות כשמם כן הם. אין חובה של ההורה לשלם את התשלומים ולקבל את השירות תמורתו. בית הספר או הרשות המקומית לא יכולים לחייב את ההורה לשלם עבור שירותים אלו".

 

מעיריית חולון נמסר בתגובה: "במערכת החינוך ישנו תשלום חובה אחד והוא בגין ביטוח התלמידים. פעילויות בתי הספר בעיר, ובכללן כמובן הפעילויות בבית הספר 'קרית שרת', מתפרשות מעבר לתוכנית הלימודים הפורמלית , באמצעות פעילויות העשרה תרבותיות והעמקה של חומר הלימודים. המכתב נשלח על דעת ובשיתוף ועד ההורים. הרוב המכריע של אותם הורים כבר הסדיר את החוב בעקבות קבלת מכתב התזכורת. במידה שלאותה אם שפנתה לעיתון בעיה כלשהי, היא מוזמנת לפנות למינהל החינוך העירוני על מנת לנסות ולפתור את הסוגיה".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 20 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות