כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
הכתם האנושי

אתיופים באשקלון. "פשוט צריך לפתוח את העיניים ולהביט" צילום: אבי רוקח
אתיופים באשקלון. "פשוט צריך לפתוח את העיניים ולהביט" צילום: אבי רוקח
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

גזענות קשה כלפי האוכלוסייה האתיופית באשקלון

"אצלנו לא מוכרים לאתיופים", מסביר אלכס, בעל דירה ברחוב בית"ר שבשכונת גן הוורדים, ומוסיף: "זה לא עניין גזעני, המציאות מוכיחה שזה מוריד את המחיר של הדירות". אשקלון מחולקת לגטאות של יוצאי רוסיה ושל בני העדה האתיופית. דגל שחור

שמוליק חדד 
פורסם: 16.02.09, 07:54

לא רוצים אתיופים באשקלון? גילויי גזענות מרימים את ראשם שוב ושוב בשוק הנדל"ן בעיר. בעלי דירות לא מוכנים למכור את דירותיהם לאתיופים, מחשש שהדבר יוביל לירידת ערך הדירות בבניין כולו. וכך, נאלצים האתיופים להתרכז במספר גטאות ברחבי העיר.

 

ר', מתווך ידוע באשקלון, לא ידע את נפשו מרוב מבוכה: באחרונה הגיע עם זוג עולים מאתיופיה לשכונת גן הוורדים בעיר כדי לרכוש עבורם בית חדש. אלכס, בעל הדירה מרחוב בית"ר, לקח אותו הצדה והסביר בנחרצות: "זה לא יילך, אין עסקה". "למה?", תהה המתווך ונענה מיד: "אצלנו בבניין לא מוכרים לאתיופים, זה מוריד את ערך הדירה".

 

המתווך הנדהם ניסה לשכנעו: "הם משלמים לך מחיר גבוה, מה איכפת לך", אבל אלכס התעקש. המתווך הנבוך מיהר לזוג העולים ואמר להם כי בעל הדירה מסרב לפתע למכור: "הלב שלי יצא אליהם, רק אמרתי להם שהעסקה לא יוצאת לפועל ואמצא להם דירה אחרת".

 

למרבה החרדה, אין מדובר במקרה קיצון יוצא דופן. באשקלון של שנת 2009 הגזענות מרימה את הראש גם בשוק הדירות. עורכי

דין ומתווכים בעיר מאשרים את מה שכולנו יודעים - האוכלוסייה האתיופית בעיר נכלאת בעל כורחה בגטאות, ולמרות השנים הרבות שחלפו מאז עלייתה עדיין אינה נקלטת כהלכה. למרבה הצער, כאן זה כן שחור ולבן: התלמידים האתיופים מרוכזים במוסדות חינוך ספורים, ובמתנ"ס העירוני יש מי שחוששים שיגרמו לאחרים "לברוח מהחוגים". עכשיו מתברר: האוכלוסייה האתיופית מקופחת גם בכל מה שנוגע לזכותה לבחור את מקום מגוריה.

 

מתווך נדל"ן שעמו שוחחנו השבוע מצייר תמונה עגומה: "פשוט צריך לפתוח את העיניים ולהביט. בעיר יש קבוצות קבוצות, כאן ריכוז של עולים מאתיופיה, שם ריכוז של רוסים. קשה לראות מגורים משותפים".

 

"לצערנו התופעה מוכרת", אומר עורך דין אשקלוני המתמחה בנדל"ן. "כשיש עסקאות אני שומע את הדיבורים על כך שאם יבואו אתיופים לבניין זה יוריד את ערך הדירה. אני שומע את זה גם מאנשים נאורים ומכובדים, לכאורה, שחוששים מאתיופים בבניין שלהם. לפעמים אלה דיבורים נוראיים על הריח שלהם, הבישולים ועוד".

 

סגן ראש עיריית אשקלון והממונה על הרווחה לשעבר, אבי וקנין, מכיר את התופעה מקרוב מתוקף תפקידו. "לצערי הרב נתקלנו בתופעה הזו פעמים רבות ובכל פעם הזדעזעתי מחדש. אתה מצפה שתופעות כאלה ייעלמו בעידן שלנו. בכל פעם אתה חושב שזה מקרה חד פעמי, אבל התופעה בעינה עומדת. טוב שהיא נחשפת במלוא כיעורה, כי רק הצפת הנושא תסייע למגר תופעות מכוערות שכאלה".

 

יו"ר קהילת יוצאי אתיופיה באשקלון וחבר המועצה לשעבר, שלמה בלאי, נחרד למשמע הסיפור על רחוב בית"ר. "אני מודה, לא האמנתי שדברים כאלה קיימים באשקלון". מצויד בכתובת הבניין, הוא מיהר לשם לבדוק את הדברים וקיבל תשובות מתחמקות. השבוע הוא מבטיח שלא ירפה מהפרשה. "זה מזעזע ומקומם, אני מדבר על זה וכולי רועד מכעס. בכל פעם שאני שומע דברי גזענות כאלה אני חושב מה חטאנו. האם עדיין צבע עור משחק כזה תפקיד בחיים שלנו? והדיירים האלה, הרי לא מדובר בעבריינים או בטיפוסים רעים, אנשים כמוני וכמוך. זה נורא".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 13 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות