כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
  
בזכות הצ'יפ

מאיה, ליאור והדס.,הם יכולים לחיות כילדים נורמלים" צילום: קובי קואנקס
מאיה, ליאור והדס.,הם יכולים לחיות כילדים נורמלים" צילום: קובי קואנקס
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

דברים ששומעים מכאן

כל מילה ראשונה של ילד מרגשת את הוריו. על אחת כמה וכמה, כשמדובר בילד חירש. ניתוח השתלה של צ'יפ ביוני בראשיהם של מאיה, ליאור והדס ממודיעין, איפשר להם לתרגם את הצלילים - ולעבור אל עולם השמיעה

אורית מדר 
פורסם: 19.01.09, 10:06

 

ההלם והתקווה: ההורים של מאיה (8 וחצי), ליאור (6) והדס (9) זוכרים את הרגע שבו גילו את החירשות. את ההלם הראשוני למרות שהחשש קינן, את החשש מפני העתיד, את הכאב.

 

ציפורת אייזנברג שמעה את הבשורה, כשהדס הייתה בת שנה. "היה חשש בהתחלה ואני די ביטלתי אותו, ואז הבדיקות איששו, עד שביום אחד המשפט נאמר בבירור: הילדה חירשת. חשבתי על זה ששנה שלמה דיברתי אל התינוקת שלי והיא לא שמעה מילה. עוברים שומעים עוד מרחם אימם ומזהים את הקולות והיא לא. בדמיוני ראיתי ילדה מנותקת מהחברה, שתדבר בשפת הסימנים".

 


מאיה, ליאור והדס. "כל שלב נוסף הוא בגדר נס". צילוםף קובי קואנקס

 

"התגובה הראשונה הייתה הלם", אומר רונן, אביו של ליאור, שהיה בן שבעה חודשים בעת שאובחן כחירש. "החיים מקבלים תפנית כשיש לך ילד עם לקות.

מצאנו את עצמנו במסלול שלא תכננו", הוא אומר, "אבל מהר מאוד ידענו שנדע להתמודד".

רווית, אמא של מאיה, הבחינה בסימנים הראשונים כבר בבית היולדות. "בבדיקת הסינון הראשונה נאמר לנו שהיא לקוית שמיעה. עם הגיל הבנו את החומרה. אתה מצפה שהילד שלך יהיה כמוך, שידבר כרגיל, והנה קורה משהו אחר".

 

עבור ההורים, וכמובן גם עבור מאיה, הדס וליאור, היה הניתוח להשתלת צ'יפ ביוני בגדר הצלה. בניתוח משתילים באוזן הפנימית צ'יפ ביוני. באמצעות אלקטרודות ומחשב חיצוני, נקלטים הצלילים, הופכים לאותות חשמליים ונשלחים למוח, שלומד לפרש אותם. במילים פשוטות, כשהניתוח מצליח, הילדים הללו יכולים לשמוע.

 

"הדס עברה את הניתוח בגיל שנתיים, ואז בעצם החלה לשמוע", אומרת ציפורת, "אם כי זאת לא שמיעה של אדם רגיל. לפני הניתוח הזהירו אותנו שההצלחה איננה מובטחת, וגם אם נצליח, אין ודאות שהדס תשמע, וגם אם היא תשמע, לא בטוח שתדבר, וגם אם תדבר, הדיבור לא בהכרח יהיה ברור, כך שמאז כל שלב נוסף היה בגדר נס עבורנו".

 

"הילדים הללו עדיין חירשים", מבהירה רווית, "אבל העובדה היא שבסיפורי ההצלחה הללו, על אף החירשות, הם יכולים לחיות כילדים נורמליים, לרקוד לפי הקצב ובעצם לעשות כל מה שבני גילם עושים".

 

ניתוח שתל קוכליארי

לפני כ־20 שנה נכנס ניתוח ייחודי, המאפשר לחירשים לשמוע. מדובר בניתוח שתל קוכליארי או שתל השבלול, בו צ'יפ ביוני מוחדר לראש באמצעות ניתוח, ואלקטרודות מושחלות אל השבלול באוזן הפנימית. הניתוח עשה עלייה לישראל בראשית שנות ה־90.

 

במרכז הרפואי ע"ש שיבא בתל השומר חגגו זה לא מכבר עם 500 איש שהושתלו מאז 1989. גם בהדסה עין־כרם בירושלים עורכים ניתוחי שתל שבלול מזה כ־14 שנה. בשנים האחרונות הצטרפו שניידר ובני ציון ויש עוד מרכזים רפואיים בדרך. שמיעה עם שתל השבלול אינה זהה לשמיעה רגילה. מעבד מחשב זעיר מחליף את האוזן שאינה מתפקדת וגלי הקול שהאדם הרגיל שומע מתורגמים על ידי המעבד לאותות חשמליים, הנשלחים למוח של המושתל. המוח מתרגם את האותות לצלילים ומילים.

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות