כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
רוצים שינוי

תחנה מרכזית. עדכונים ממוחשבים צילום: יוגב עמרני
תחנה מרכזית. עדכונים ממוחשבים צילום: יוגב עמרני
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

קו 29 - תחנה סופית

מכרז חדש להפעלת קווי התחבורה הציבורית של "אגד" ו"דן" באזור השרון אמור לגרום לשיפור בזמנים, לשדרג את הקו ואת השירות ואולי להוזיל מחירים. הנוסעים עדיין לא מתרגשים

שלומית צור 
פורסם: 15.01.09, 16:16

שעה 14:36 נפתח מסלולו של קו מספר 29, קו האוטובוס המרכזי שמכסה כמעט את כל אזור השרון. הוא מתחיל במרינה בהרצליה עם נוסעים בודדים בלבד, אבל אחרי מספר תחנות מגיע האוטובוס לתחנה הסמוכה לחטיבת הביניים "סמדר" במערב העיר.

 

כאן עולים על האוטובוס כ-30 תלמידים בממוצע, עייפים מסוף יום לימודים ארוך וממלאים כמעט את כל מושבי האוטובוס הארוך. אף אחד מאותם תלמידים לא יודע על התוכנית החדשה, בסיומה יעבור קו 29 מבעלות חברת "אגד" לחברה פרטית ולא נראה שזה מטריד את ראשם עמוס הדאגות השגרתיות של בני הנוער.

 

מה שבהחלט יעניין אותם היא השאלה האם החברה החדשה שתזכה במכרז שהוציא משרד התחבורה ממש לפני מספר ימים, גם תשאף לשיפור רמת השירות בקו, או תהפוך את שגרת חייהם היומיומית לסיוט אחד גדול.

 

במשרד התחבורה מבטיחים כי החברה החדשה תהיה מחויבת באספקת צי חדש של אוטובוסים, עדכון לוח זמנים בזמן אמת בתחנות האוטובוס (ממש כמו ברכבת). באגד, לעומת זאת ספקנים ביותר לגבי השינוי. הנוסעים השבוע קבעו חד משמעית: עם המחירים, התדירות והצפיפות הם יכולים לחיות, אבל את מסלול הקווים המייגע - חייבים לשנות בדחיפות.

 

לתשומת ליבו של משרד התחבורה, תושב כפר סבא שמתחיל לעבוד בהרצליה בשעה 09:00 בבוקר, יוצא מהבית בשעה 07:00. שעתיים על הכביש במסלול שאמור להסתיים מקסימום אחרי חצי שעה. תושב רעננה שעובד ברמת השרון צריך להחליף לא פחות משלושה אוטובוסים כדי להחתים כרטיס רגע לפני שהבוס מתעצבן (בפעם המי – יודע – כמה) על האיחור השבועי.

  

במשרד התחבורה ממהרים להבהיר כי הנסיעה בתחבורה הציבורית באזור לא תהפוך להפקר, וכי המשרד יכתיב וימשיך לפקח כבעבר, על רמת השירות ותדירות הגעת האוטובוסים.

 

אלא שנהגים בחברת אגד מנבאים לתושבי השרון עתיד קצת פחות ורוד. כדברי אחד הנהגים מתחנת "אגד" בהרצליה: "בחודש הראשון אחרי שהקווים יעברו לבעלות החדשה, הכל יהיה פיקס, הנהגים יעמדו בזמנים ותדירות האוטובוסים תהיה סבירה, כמו שתמיד קורה אחרי הפרטה.

 

אחרי חודש, הכל יכול בקלות להפוך לקטסטרופה. למשרד התחבורה יהיה קשה מאוד לפקח על חברה פרטית. אנשים שחיכו לאוטובוס עד היום 20 דקות, יחכו 40 דקות".

 


נוסעי קו 29. מקווים לשיפור (צילום: יוגב עמרני) 

 

ציונה סויסה מרעננה, אותה פגשנו על קו 29 מכיוון כפר סבא להרצליה, יודעת בדיוק על מה מדברים הנהגים. כדי להגיע למקום עבודתה ברמת השרון, צריכה סויסה להחליף שלושה אוטובוסים.

 

זה מתחיל בקו 4 בתוך רעננה, ממנו היא נפרדת ברחוב אחוזה לקו 29 שממשיך להרצליה. היא יורדת בתחנה המרכזית ומחכה לקו 525 שנוסע לרמת השרון. כאב ראש על בסיס יומי.

 

"כל יום אני מבזבזת שעות על נסיעה באוטובוסים בגלל שאין קו ישיר מרעננה לרמת השרון. אם אוטובוס אחד מתעכב, אני מפספסת את האוטובוס הבא שאני אמורה לעלות עליו, ומאחרת לעבודה. לדעתי גם אם בעקבות ההפרטה מחיר הנסיעה יעלה, אם מסלול האוטובוסים והתדירות שלהם ישתפרו, זה עדיף, כי כרגע זה פשוט בלתי נסבל".

 

קו 29 הוא ללא ספק הקו הפנימי המרכזי ביותר שעובר בין ערי השרון. כמוהו הוצאו למכרז מאה קווי אוטובוס בערי השרון, כולם קווים פנימיים המהווים

כ-2.2% מקווי אגד, ו-4.3% מקווי דן בתחבורה הציבורית.

   

בנוסף צוין כי במסגרת תנאי המכרז, יידרש הזכיין להשקיע בשיפור המידע לציבור בתחנות האוטובוס, כולל מתן מידע בזמן אמת על המועד הצפוי של הגעת האוטובוס לתחנה, כפי שקיים בתחנות רכבת.

  

הרפורמה בוצעה כבר באשדוד, באר שבע, אשקלון, נתניה, חדרה, טבריה, צפת, נהריה ועכו. החברות המרכזיות שמפעילות את הקווים באותן ערים הן "קווים" ו"מטרופולין".

 

ממשרד התחבורה נמסר: "משמעות ההפרטה הינה כי הקווים יוצאו מידי אגד ודן ויועברו לחברה פרטית. אולם, מתכונת פעילות הקווים תמשיך להיות מוכתבת על ידי משרד התחבורה לפרטיה, בדומה למצב כיום, והזכיין יהיה מחויב לה מתוקף ההסכם שייחתם בינו לבין הממשלה. 

 

  • הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב"ידיעות השרון"

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 8 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות