כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
אוהלה (המוגן) של תורה

העימות בבני ברק צילום: יואב זיתון
העימות בבני ברק צילום: יואב זיתון
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

הורי החיילים באו לבני ברק: "לכו להתגייס"

על רקע ההסלמה בדרום יצאה קבוצה של עשרה הורים ללוחמים לבני ברק, לשכנע צעירים חרדים להתגייס לצבא. המטרה: העלאת המודעות לגיוס שווה בין כולם. באמצעות חלוקת "צווי גיוס". התוצאה: ויכוחים שגלשו לעימותים וקריאות גנאי נגד צה"ל והממסד. דו קיום לא מצאנו כאן

יואב זיתון 
פורסם: 28.12.08, 13:44

"למה שאני אשרת את המדינה המפגרת הזאת?"

 

"אז מה, שהבן שלנו ייהרג בשבילך?"

 

"יש לו בעיה בראש, לי אין" (אחד הדיאלוגים בין המפגינים לצעירים חרדים בבני ברק).

 

ערב היציאה לפעולת צה"ל בעזה, יצאה ביום שישי האחרון קבוצה של עשרה הורים ללוחמים למעוז החרדי

של בני ברק - רחוב רבי עקיבא, במטרה לעודד צעירים חרדים להתגייס לצבא.

 

על רקע ההסלמה בדרום החליטו ההורים, מה"פורום לשוויון בנטל", למחות נגד תופעת ההשתמטות משירות בדרך מקורית וראשונה מסוגה: חלוקת עשרות צווי גיוס לחרדים, לצד נוסח קריאת "ההשבעה" אותה קורא כל חייל בצבא כאשר נשבע אמונים לצבא ההגנה לישראל. את צווי הגיוס צילמו ההורים בעותקים רבים מהצו המקורי שקיבל בנם, ולצידו חילקו גם נר של חנוכה, על מנת "להאיר את עיני הצעירים החרדים שמדינת ישראל זקוקה גם להם במערכה". כך זה נראה בשטח:

 

העימות ברחובות בני ברק (צילום: צילום: רועי גזית)

 

למרות מזג האוויר החורפי, אווירת החג ובוקר יום השישי העמוס, החליטה מירי בראון, מובילת הפורום לשוויון וממקימיו, לגייס את ההורים למבצע ההסברתי שכרוך בסיכון לא קטן: צעידה מאורגנת של קבוצת חילונים לבושים בחולצות לבנות נגד השתמטות ברחוב הראשי של בני ברק בשישי בבוקר. הפעולה הייתה כרוכה בחששות מתגובות קשות, ויתכן שגם אלימות.

 

קבוצת ההורים הכילה ברובה אימהות לחיילים בשירות סדיר, ואחת מהן הייתה אמא דתייה, ציונית לאומית, שספגה לאורך הסיור ביקורות והעלבות אישיות מצד צעירים חרדיים. חלק מהחרדים הגיבו באדישות לצווי הגיוס שקיבלו, אחדים קראו בקצרה ושמו אותם בכיס, ואחרים קרעו במהרה והשליכו למדרכה או לפח הקרוב. בין ההורים לחרדים פרצו לעיתים ויכוחים ממושכים, שגלשו אף לעימותים חמים, תוך כדי קריאות נגד הצבא, הממסד ותנועות השמאל.

 

"יש שתי חברות"

ההורים הפעילים ניסו לשכנע את החרדים כי במידה וצעיר לא יכול להתגייס לצבא, הוא יוכל לתרום למדינה גם במסגרות אחרות, במסגרת השירות הלאומי. החרדים מאידך טענו כי בקרבם יש רבים שמתנדבים בארגוני סיוע כגון זק"א ו"הצלה", וכי רבים מהחילונים בשינקין ובמרכז ת"א, כמו גם גיבורי תרבות וטלוויזיה, משתמטים לא פחות מאשר החרדים. "נוצרות כאן שתי חברות", הודתה אחת המפגינות".

 

במהלך הסיור הגיעו למקום מספר צעירים חרדיים שניסו למנוע בכוח מצוות mynet לסקר את פעילות ההורים, ואף איימו על הצוות. לאחר מכן הגיעה למקום ניידת משטרה, שאבטחה באופן צמוד את ההורים, על מנת למנוע התפרעויות מצד החרדים. "הם עשויים לנפץ לכם את שמשות הרכב אם חניתם בקרבת מקום", הזהיר אותנו שוטר, "ולהגיע לפה בכמויות גדולות מאוד".

 

הפורום לשוויון בנטל הוקם לפני כשנה עם פרסום מימדי ההשתמטות משירות צבאי או לאומי, ומכיל מאות פעילים ברחבי הארץ שקוראים לגיוס שווה בין כולם. לטענת מקימי הפורום, הוא הוקם "לנוכח מציאות של אי שוויון חריף בתרומה למדינה בסדיר ובמילואים: 34% מבני הנוער המיועדים אינם מתגייסים, מגזרים שלמים נהנים מפטור גורף בחוק, מדיניות שחרורים נדיבה של צה"ל והיעלמות הבושה בקרב המשתמטים".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 452 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות