כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
אפשר גם אחרת

עינת.אין עוד שינוי כזה צילום: קרני עם-עד
עינת.אין עוד שינוי כזה צילום: קרני עם-עד
 
איציק ינאי. להשקיע בעתיד צילום: קרני עם-עד
איציק ינאי. להשקיע בעתיד צילום: קרני עם-עד
 
ניב רונן. תנאי קליטה נדיבים צילום: קרני עם-עד
ניב רונן. תנאי קליטה נדיבים צילום: קרני עם-עד
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

עינת - קיבוץ מעולם אחר

הוא קנה את זכויות הוותק של חבריו. נתן לכל משפחה ותיקה 100 אלף ש"ח לשיפוץ הבית. הגדיר פנסיה של 4,500 ש"ח לחבר. הוא רשם לכל ילד נחלה. והוא אפילו החליט על יישור-קו בטיפול השיניים לכל החברים. וזה לא הכול: הוא החליט כי כל הנקלטים יתקבלו לחברות, ובשנתיים הקרובות הוא ישלש את אוכלוסייתו. מודל השינוי והצמיחה של קיבוץ עינת, אין עוד דבר כזה

קרני עם-עד 
פורסם: 22.12.08, 07:58

מאז שנת 1952, עת נוסד קיבוץ עינת לאחר הפילוג מגבעת-השלושה, היתה הפת מצויה (הודות למאפייה המקומית) וגם כסות לרגליים (בזכות מפעל "נעלי עינת-גבעת השלושה"), וגם "מנוחה נכונה" נמצאה בבית העלמין הקיבוצי, שהפך לעסק רווחי ומבוקש בעיקר על-ידי חילונים.

 

גם כשהיו שנים משבריות - והיו רבות כאלה - לא נשברה רוחם של החברים, שהאמינו שעוד תיפתח הטובה בין ראש העין לפתח תקווה. לא היה זה המצב הכלכלי שאיים על המשך קיומו של הקיבוץ, אלא הדמוגרפי. עזיבות רבות של חברים ובנים, בעיקר במהלך שנות השמונים הלא-עליזות, הותירו את עינת עם מניין זעום של 140 חברים.

 

בתקופה הממושכת של הדיונים על השינוי באורחות החיים - 13 שנים, שהסתיימו לפני שנה וחצי - הוקפאה הקליטה לחלוטין. הגיל הממוצע של חברי עינת התייצב על 60-55. מייד לאחר אישור השינוי הדיפרנציאלי והבטחת זכויות הוותיקים, לרבות פנסיה נדיבה וזכויות ותק מועשרות, החלו פרנסי המקום לטפל בסוגיית קליטת הבנים שנותרו לחיות במקום כתושבים, וכן אלה שעזבו וביקשו לחזור, וגם קבוצה של נקלטים חיצוניים - כולם במעמד של חברים לכל דבר ועניין.

 

במהלך השנתיים הקרובות, מבטיחים בעינת, יתווספו למקום עוד כ-200 חברים חדשים, ולהם כ-200 ילדים. יחד עם האוכלוסייה הקבועה, ימנה הקיבוץ הוותיק 600(!) נפש. בקיבוצים רבים כבר מבקשים ללמוד על המודל הייחודי, שלא נסמך על שכונת הרחבה ועל תושבים-לשעה. במקביל, השתפר פלאים גם המצב הכלכלי.


עינת. יקלוט תוך שנתיים 400 נפש                               צילום: קרני עם-עד

 

איציק ינאי (65) הוא חבר בצוות הקליטה ובדירקטוריון הקיבוץ ובגופים שונים. בנו התקבל לאחרונה כחבר ובנה בעינת את ביתו. בן נוסף מתכנן לעשות
זאת מאוחר יותר. "שני הקיבוצים, עינת וגבעת-השלושה, היו גדולים יחסית לאחר הפילוג הכואב", נזכר ינאי בימי בראשית. "עם השנים, לאור חוסר הנחת שהביעו חברים מן הקיבוץ השיתופי, עזבו בנים ומשפחות. איבדתי לא מעט חברים לטובת העיר. המצב הכלכלי של עינת, עד לפני 12-10 שנה, היה בכי רע. אבל זה לא שבר אותנו כמו המשבר החברתי לפני כשנה וחצי-שנתיים, אז נותרנו מעט יותר ממאה חברים, מרביתם ותיקים ובני דור הביניים".

 

בעינת הוחלט, במסגרת תהליך אסטרטגי מרתק, לקלוט בתוך שנתיים 400 נפש - פי שלושה ממה שהיה קודם לכן. התנאי היה: רוב גדול של בני קיבוץ שכולם הופכים לחברים שווי זכויות וחובות, הבונים או קונים בתים בתחומי הקו הכחול. "הבנו שלא די במצב כלכלי טוב אלא צריך להבטיח את העתיד האנושי, ולהשקיע בו", מוסיף ינאי. "כל הנקלטים מתפרנסים מחוץ לקיבוץ, ואינם זקוקים לחסות הקיבוץ מבחינה כלכלית. בנוסף, פתחנו הליך קליטה עבור 30 משפחות מהעיר ומהכפר. כמעט מבלי לפרסם קיבלנו פניות מ-120 משפחות שנאבקו על המקום. גל נוסף של בנים עומד להיקלט בזמן הקרוב".

 

בארבע-חמש השנים האחרונות, לאחר תקופה בה התנהל הקיבוץ במודל המשולב, התקיימו כמה הצבעות על המעבר למודל רשת הביטחון. בשתי הצבעות לא הושג הרוב הדרוש, ובשלישית אושר המודל. המבנה הארגוני, שכלל דירקטוריון-על, הנהלת קהילה והנהלה עסקית - קיבל את ברכת הדרך.

 

"היו עימותים, היו כעסים, אבל לא השארנו איש מאחור", מודה ינאי. "קבענו פנסיה של 4,500 ש"ח לחבר בנוסף ל-500 ש"ח בעבור ותק. יחד עם קצבת הביטוח הלאומי מגיע סכום הפנסיה לזוג חברים לכדי 13 אלף ש"ח לחודש. בתחום טיפול השיניים קבענו החלטה תקדימית: כל החברים עברו בדיקה מקיפה, בסיומה הוגשה הערכה לגבי הסכום הדרוש לטיפול בשיניהם. פתחנו קרן של 5 מיליון ש"ח, ממנה הופרשו במשך חמש שנים סכומים ממוצעים של 1,500-1,000 ש"ח לחודש. זאת ועוד: כל משפחה ותיקה קיבלה, לפי תור שנקבע, 100 אלף ש"ח לשיפוץ הבית - זאת במטרה שלא ליצור קנאה וצרות עין מול הבתים שבונים הבנים החוזרים".

 

נשמע מדהים...

איציק ינאי: "וזה לא הכול. קיבוץ עינת החליט לקנות את זכויות הוותק של חבריו, כשכל שנת ותק מקנה סכום של 7,000 ש"ח. הסכום הזה לא ניתן, כמובן, במזומן. הוא מסבסד ב-%50 את עלות ההשקעה בתשתיות של בניי שיבנו את ביתם במקום, ונרשם כסכום הורשה".

 

לא ייאמן ממש...

"חכה, זה לא הכול. על כל ילד או נער במשפחה נרשמה ביום הקובע נחלה בתוך הקו הכחול, עליה יוכל לבנות את ביתו בבוא היום. גם החזר ההשקעה בתשתית של הבנים, כ-80 אלף ש"ח, נפרשה ל-12 שנה. על-פי הידוע לי אין דבר דומה בשום קיבוץ אחר".

 

תחושה של משהו חדש

ניב רונן (42) הוא מרכז המשק והעסקים של עינת. המחזור של רונן, ילידי 1966, היו האחרונים שהתקבלו לחברות בצורה מרוכזת בשנת 1984. למרות זאת, אין כמעט בני משק שנשארו כחברים במחזורים הבוגרים יותר, וגם מתחתיו הוא מתקשה לגלות כאלה.

 

הוא לא זוכר זמנים קשים, למרות שהיו כאלה. "התעסקתי עם מתנדבות, ולא עם המצב הכלכלי", הוא צוחק. "כיום אני מבין שעינת היה קרוב לשוק האפור. עד כדי כך היה הקיבוץ נואש. לקראת סוף שנות התשעים החל הקיבוץ להתאושש. היו שינויים ושיפורים במפעל הנעליים, במאפייה, בחקלאות, בבית העלמין. בשנת 1999 פתחנו את המרכז המסחרי ותחנת הדלק. הנדל"ן שלנו מאוד מבוקש, והשכרנו דירות רבות שהתפנו מחברים. בהסדר שעשה הקיבוץ בשנת 2000 נמחקו מהחוב שלנו 200 מיליון ש"ח. עד שנת 2013 אנחנו אמורים להחזיר 100 מיליון ש"ח".

 

האם גם הצד הכלכלי מושך לכאן צעירים ומשפחות?

ניב רונן: "זה בטוח. תנאי הקליטה לבנים החוזרים הם נדיבים מאוד. אני מקווה שהם חוזרים לכאן גם בזכות אהבת המקום ולא רק הנדל"ן".

 

ואין חברים שמתנגדים לקליטה, ולחלוקה נרחבת של פירות הנכסים?

"יש כאלה. הם טענו שלא עשינו תאגוד של הנכסים, ולא ממש אוהבים את רעיון החלוקה עם המצטרפים החדשים. אני בעד תוכנית החלוקה עם החברים החדשים, למרות שהייתי יכול להיות עשיר יותר, אם זה לא היה קורה".

 

מדוע?

"כי עד עתה הרגשתי קצת בודד בשכבת הגיל שלי. ישנה כבר תחושה של משהו חדש, רענן, יותר חגים, יותר ילדים במדרכות, תרבות".

 

איכות חיים והאקלים החברתי

משפחת רייכמן היא אחת מקבוצת 30 המשפחות המיועדות להתקבל לחברות בתוך שלושה חודשים, ולבנות את ביתם בעינת בשנת 2010. מילי (34), במקור מיהוד, ושחר (31), יליד באר-שבע, מתגוררים בגבעת-שמואל עם בנם הבכור, בן שנתיים ושלושה חודשים.

 

"רצינו להיקלט בעינת דווקא משום שמדובר בבנייה בתוך הקיבוץ, כחברים, ולא בשכונה קהילתית. אנחנו רוצים אינטגרציה עם בני המקום. הבנו שהקיבוץ עבר מהפכה, שמדובר באוכלוסייה חדשה וצעירה שמצטרפת אליו, ובמיוחד חשוב לנו נושא החינוך ומניין הילדים הגדול", אומר שחר, שעמל על הדוקטורט שלו במערכות מידע, ועובד כעוזר מחקר בתחום.

 

גם מילי, עובדת סוציאלית, אופטימית באשר לסיכויי הקליטה וההתערות במקום. "לא עלה בדעתנו להצטרף לקיבוץ שיתופי", אומר שחר, "נוחה לנו ההפרדה בין הפרנסה לחיי הקהילה והתרבות. יש דברים נהדרים בקהילה שיתופית, אבל התמהיל שנעשה בעינת בין הערבות ההדדית לעצמאות הפרט - אידיאלי לגבינו".

 

האם גם תנאי הבנייה הנוחים בעינת היוו מרכיב בהחלטתכם?

שחר רייכמן: "התנאים, לפחות לקבוצת העירונים, אינם נוחים יותר מאשר במקומות אחרים. עלות הבנייה יקרה, עדיין קיימת תסבוכת לגבי הבעלות על הקרקע, ובשום מקרה לא מדובר על עסקת נדל"ן משתלמת במיוחד. אנחנו באים בזכות איכות החיים, והאקלים החברתי של עינת".

 

איך התרשמת מהקיבוץ עצמו?

מילי רייכמן: "רואים שהוא זקוק לשיפוץ, הוא לא מטופח כמו קיבוצים אחרים שראיתי, אבל הכסף שנזרים לטובת פיתוח התשתיות ישמש גם לשדרוג שטחים ציבוריים. זה נשמע הגיוני, ואין לנו בעיה עם זה".

 

אוה בר-אור, בת פתח-תקווה הסמוכה, היא רעייתו של אודי, בן המשק. אוה מכהנת כמנהלת בחברת היי טק, ואודי מנהל בית ספר לכדורגל בעינת. לשניים בן ובת תאומים, והם מתגוררים כבר עשר שנים בעינת במעמד של תושבות. לפני כשנה התקבלו לחברות, בגל הראשון של ארבעים המשפחות, ותוך כדי כך שיפצו את ביתם הקיבוצי.

 

הייתם מבקשים להתקבל לעינת גם אם היה נשאר שיתופי?

אוה בר-אור: "התשובה חיובית. אני לא יודעת לגבי שאר המשפחות. אין לנו דעה נחרצת נגד הקיבוץ הישן. עובדה שרצינו להתקבל גם בעבר, כשעוד לא היה שינוי כזה. אנחנו פעילים בעינת - אני בוועדת קליטה, בעלי בוועדת ביקורת".

 

יש תחושה של אקלים חברתי חדש בקיבוץ בעקבות גלי הקליטה?

"זה לא נוצר בשנה וגם לא בשנתיים. רואים יותר חגים, אירועי תרבות, אבל החברה צריכה להתייצב, הליכי הקליטה צריכים להסתיים, ורק אז נחשוב ביחד לאן אנחנו רוצים להוביל את החברה שלנו. מדובר בתקופה מוזרה לכולם, בבדיקה הדדית של הקבוצות השונות, ובתוך זמן נדע האם יצא מזה טוב".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 7 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות