כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
סלקציה בקניון?

ישראל בנייה. כולם עברו חוץ ממנו צילום: אבי רוקח
ישראל בנייה. כולם עברו חוץ ממנו צילום: אבי רוקח
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

"עוכבתי בכניסה רק בגלל שאני אתיופי"

ישראל ביינה הגיע לתחנה המרכזית באשדוד והתבקש להציג תעודת זהות. כששאל מדוע ענה לו המאבטח: "קשה להסביר את זה". כשדרש הסברים מקצין הביטחון של הקניון, איימו להזמין לו משטרה. שחור בסוף התור?

יאיר הרוש 
פורסם: 18.12.08, 00:05

 

ישראל ביינה (40), תושב אשדוד ממוצא אתיופי, טוען כי עוכב בכניסה לקניון הסיטי רק בגלל צבע עורו. לדבריו, הוא היחיד מבין באי הקניון שנאלץ

לעבור בדיקה קפדנית: "נתבקשתי להראות את תעודת הזהות שלי, גם לאחר שהצגתי את תיקי לבדיקה", הוא מספר. לטענתו, השומר שערך את הבדיקה סירב להסביר לו מדוע הוא היחידי שנבדק בדקדקנות. "לדעתי, נתנו הנחיה לבדוק רק את יוצאי אתיופיה, אחרת למה לא נתנו לי הסבר? זו גזענות".

 

כבר 20 שנה שביינה מתגורר באשדוד, עיר שזוהתה מאז ומתמיד כקולטת עלייה, מיקרוקוסמוס של החברה הישראלית. כ־12 אלף מתושבי העיר הם אתיופים במוצאם, 70 אלף נוספים הם יוצאי חבר העמים ו־40 אלף הם יוצאי גרוזיה, זאת בנוסף לעולי צפון אפריקה שהגיעו לעיר עוד בימיה הראשונים. ביינה מספר שהשבוע גילה לצערו כי למרות קיבוץ הגלויות הקטן שנבנה כאן, סממני הגזענות רחוקים מלהיעלם.

 

ביום שישי האחרון, בשעת צהריים, הגיע ביינה לכניסה הדרומית של קניון הסיטי בדרכו לעשות שבת עם אמו בקרית גת. על כתפו היה תלוי תיק גדול והמאבטח שהבחין בו ביקש לבדוק את תכולתו, כמקובל. אלא שגם לאחר הצגת התיק סירב המאבטח להתיר לביינה להיכנס ודרש לראות גם את תעודת הזהות שלו. "נתתי לו את תעודת הזהות בתום לב וחשבתי שככה הוא בודק את כולם", הוא מספר.

 

המאבטח קיבל לידיו את התעודה, בחן אותה והתיר לו להיכנס. ביינה עצר לדקות ארוכות, והשקיף מהצד כדי לראות איך בודקים את הבאים בתור. לטענתו, המבקרים האחרים כבר עברו בזה אחר זה בלי תעודה. "פניתי למאבטח ואמרתי לו: 'אדוני, לא הבנתי למה אתה מבקש ממני תעודת זהות ומיליון אנשים נכנסים בלי לבדוק את התעודה".

 

ביינה דרש הסבר הגיוני לשאלה מדוע דווקא הוא צריך להתעכב יותר מכולם בתור, ושאל מי נתן למאבטח את ההנחיה. "המאבטח אמר לי: 'קשה להסביר את זה'. תוך שניות הגיע למקום קצין הביטחון, וביינה הסביר לו: "אני חושב שמשהו לא בסדר, הראיתי למאבטח שאחרים עוברים בלי להיבדק. למה אני מעוכב למרות שהתנהגתי כמו כולם?".

 

ביינה מספר שדרש הסבר, וקצין הביטחון לא ידע מה לומר: "הוא ניסה להסביר לי שהמאבטח בטח חשב שאני חשוד, אפילו הציע לי לשתות קפה". כשביינה התעקש, עברה השיחה לטונים גבוהים: "אמרו לי שיזמינו לי משטרה. אמרתי שאני אשמח אם יגיע שוטר".

 

בסופו של דבר נאלץ ביינה ללכת כדי לא להחמיץ את האוטובוס לקרית גת. "אני אוהב מאוד את העיר הזו, אבל אני מרגיש שיש כאן יחס גזעני כלפי יוצאי אתיופיה, וזו הרגשה קשה מאוד".

 

מקניון הסיטי נמסר בתגובה: "לטענת המאבטח, האדם נראה לו קצת מוזר ובמקרים כאלו ועל פי שיקול דעתו, הוא מחויב לבדוק תעודת זהות. המבקר התמרמר על הדרישה ובמשך דקות ארוכות הפריע למהלך העבודה. המבקר קילל את המאבטח והקב"ט. טענותיו של מר ביינה כי נדרש להציג תעודת זהות בשל גזענות וסלקציה מוכחשים מכל וכל. אנו חיים במדינת ישראל ולא בשווייץ וזה כורח המציאות".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 10 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות