כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
תערוכה חדשה

ידיד רובין. הכרה מחודשת צילום: קרני עם-עד
ידיד רובין. הכרה מחודשת צילום: קרני עם-עד
 
ציור של ידיד רובין. תוך "ציורים חדשים" צילום: קרני עם-עד
ציור של ידיד רובין. תוך "ציורים חדשים" צילום: קרני עם-עד
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

פתאום השתלט עליי הצבע

שדה חרוש, טרקטור, בית סכמטי, עץ בודד, שדרת ברושים. ידיד רובין, הצייר מגבעת-חיים איחוד, חוגג יומולדת שבעים וממשיך לצייר ב"תמימות ילדית"

קרני עם-עד 
פורסם: 27.11.08, 19:04

בגיל שמונים נשאל פיקאסו כיצד היה מגדיר את עצמו כאמן. הוא לא היסס לרגע ומיהר להשיב: "אני ילד שלא הפסיק לצייר". המשפט הזה - שנצרב בתודעה לפחות כמו האמן עצמו, שנחשב למודרניסט ופורץ דרך יותר מאלה שקדמו לו או שבאו אחריו - עשוי לשמש גם את הצייר ידיד רובין מגבעת-חיים איחוד.

 

ידיד, שציין לאחרונה שבעים שנה להולדתו - גם באמצעות תערוכת יחיד חדשה ונפלאה בגלריית "שלוש" התל אביבית, "ציורים חדשים" - לא רק נראה

צעיר מכפי גילו. ידיד מצייר באותה תמימות ילדית, רעננה ומתפעמת, את המאפיינים שמלווים את בדיו הגדולים, זה כעשרים שנה: שדה חרוש, טרקטור, בית סכמטי, עץ בודד או שדרת ברושים. הצבעים המרהיבים, שנרקחים במכחול נדיב או מוטחים לבד הקנבס היישר מהשפופרת או מסכין הציור, יוצרים תמונת עולם דינמית, ארוגת שתי וערב, בהירה או כהה בהתאם לשעות היממה. ברקע מהבהב ואן גוך (אם כי מבוית ופחות סוער), מחלחל אורי רייזמן (כנ"ל), אבל רובין יכול בהחלט להתנאות בהגדרת "אסכולה של איש אחד".

 

לאחר שנים של התעלמות מצד "קובעי הטעם האמנותי", זוכה "הילד בן השבעים" להכרה מחודשת. כעת, לדבריו, הוא מתקבל כ"דקורטיבי, מסחרי, אבל גם איכותי". בשנת 2005 קיבל את פרס שרת החינוך והתרבות על יצירתו הפלסטית, בשנת 2010 תוצג רטרוספקטיבה משלו במוזיאון תל-אביב (אוצרת: גליה בר-אור), והסופרלטיבים להם הוא זוכה מהמבקרים בגלריה בה מוצגת תערוכתו החדשה, הם מהטובים ששמע מעודו.

 

אז הכול דבש? לא ממש. ידיד רובין עדיין מתוסכל מזה שלא זכה להציג באחת מהתערוכות שהוקדשו לשישים שנות אמנות ישראלית, ומודאג מן הנפילה שתבוא לאחר הנסיקה. גם התקף הלב שעבר לפני שבע שנים צלק את נפשו, שמתייסרת לא-אחת ב"פחד מוות". אחותו ואביו נפטרו לאחר מחלה קשה, שניהם היו בני שבעים במותם, וידיד מקווה שהגורל המשפחתי יפסח עליו.

 

"האמת היא שלא התכוננתי לתערוכה בגלריה שלוש", אומר ידיד, ומתחיל להתנצל על התוצאה היפה. "נירה יצחקי האוצרת אמרה לי שנעשה תערוכה לכבוד יומולדת השבעים, ואני הזמנתי אותה לסטודיו בקיבוץ כדי שתראה ותגיד אם יש בכלל ציורים להציג. היא הגיעה, אפילו פעמיים, ואני המשכתי לפחד. כבר המון שנים אני מצייר, מציג, ולא מפסיק לפחד. היו תערוכות שהביקורת לא אהבה, ושהקהל חשב שהציורים דקורטיביים מדיי, ואז הפחד שלי הגשים את עצמו.

 

"בשנים האחרונות, ובמיוחד בתערוכה הזו, אני מרגיש שמשהו השתחרר, נפתח. לא רק אצלי אלא גם אצל הקהל. פתאום אומרים לי שהציורים טובים, מרגשים, ולא רק דקורטיביים או מסחריים. מבקרת אמנות שלא דיברה אתי עשר שנים באה והודתה שהיא אוהבת. שאני 'קול אמנותי של איש אחד'. אוצרת במוזיאון, שלא התייחסה בכלל, אמרה שהציורים יפים. אפשר לומר שעד 2005 הייתי ב'גלות', ואז עליתי לארץ. פשוט לא ידעו איך לקטלג אותי ואת האמנות שלי, שלא היתה אף פעם פוסט מודרנית. אולי כשאמות ימצאו לי קבוצת התייחסות, איפשהו בין רייזמן לציירי נוף אחרים".

 

עד תחילת שנות השמונים הציג ידיד רובין בגלריה "ג'ולי מ.", בעיקר ציורים נטולי צבעים שהתבססו על תצלומים, דיוקנים עצמיים ועובדי המשק ובעלי חיים. "בשלב מסוים השתלט עליי הצבע, ונעלמו דימויי האנוש", הוא אומר. "שנים אחדות עבדתי ללא גלריה, ואז נירה יצחקי מ'שלוש' פנתה אליי. מאז, כבר עשרים שנה, אנחנו בקשר הדוק שהוא מעבר ליחסי אמן-אוצרת. גם מבחינת החשיפה וגם מהפן של המכירות הגעתי למקום אחר, הרבה יותר טוב. אנחנו מתעקשים שלעבודות ערך גבוה, לא מתפשרים, והשוק יודע להעריך את זה".

 

מדוע אתה מתעקש לצייר שדות, בתים, טרקטורים, עצים, ולא דמויות אנוש או טבע דומם?

ידיד רובין: "בשלב מסוים הבנתי שקשה לי לתאר ולצייר דמויות, וזאת למרות שהייתי רשם טוב. פיגורטיבי לא מעניין אותי. הפכתי, במובן האמנותי, להיות 'אדם דתי' שלא עושה פסל ומסכה. קל לי עם הבתים, הטרקטורים והשדות. אבל, מסתבר שהרבה מבקרים בתערוכה רואים בעצים דמויות אנוש, והייתה אחת שאמרה שהעץ שלי נראה לה כמו פרה. נו מילא, כל אחד יכול לראות בציור מה שמתאים לו".

 

ופתאום אנשים חוזרים לאהוב את העבודות שלך?

"יש געגועים למשהו אחר, ישיר ופשוט יותר. אנשים נסעו לחו"ל, ראו דברים, וחזרו למקום הכי קרוב לנוף הישראלי, לטבע. אבל לא רק הם נפתחו אליי, אלא גם אני אליהם. הציור סמיך פחות, יותר אוורירי, ויש תחושה של שלווה לאחר הסערה. גם פרספקטיבה החלה להופיע בציורים - דבר שלא טרחתי לעשות בשנים עברו".

 

לפני שבע שנים וחצי, עוד בזמן שהיה מעשן כבד, קיבל ידיד רובין תזכורת קשה מגופו. לאחר פתיחת תערוכה במוזיאון לאמנות באשדוד החל לחוש ברע. בהגיעו לקיבוץ לא מצא מנוחה לנפשו. בבוקר התקשה לנשום, איבד את הכרתו והובהל לבית החולים, שם אובחנו דלקת חריפה, אוטם שריר הלב, סתימה של %90 בעורקים, וקריש דם. שני צנתורים הצילו את חייו, וגם גרמו לו להיות פחות רציני וכבד. בחודשים שלאחר ההתקף כמעט לא יצר. רק בעזרת אורח חיים בריא יותר, וצעידות יומיות, חזר לעצמו ולבריאותו התקינה. "פעם הייתי מבלה שעות רבות בציור, היום ישנם ימים בהם איני נוגע בבד".

 

אבל לא חדלת להיות מודאג. גם מהטוב וגם מהרע.

"נכון. אני טיפוס די חרדתי. רוצה שכולם יהיה בריאים סביבי. חושש שהטוב הוא רק זמני. אני דואג כשאני מוכר הרבה ציורים, וגם מכך שאמכור מעט. למרות זאת, פעם הייתי רץ לקרוא ביקורות בבוקר שאחרי תערוכה. היום אני לא קורא ולא מבקר כמעט בתערוכות. אני נפגש רק עם חוג אמנים מצומצם ועם מבקרים שבאים לגלריה. השקט הנפשי חשוב לי יותר מכל דבר".

 

לידיד רובין יש גוף עבודות גדול, המחירים המשולמים על עבודותיו יפים מאוד, ואספנים מחזרים אחר יצירי כפיו. חברי הקיבוץ בו הוא מתגורר גאים בחבר המפורסם שחילק את עונותיו בין הכותנה (קיץ) והציור (חורף). השינוי באורחות החיים היטיב את היחסים בינו לבין המקום, וכמו בציורים, נשמרות ההרמוניה והרוח הטובה. קשה למקם את רובין במקומות אחרים מלבד השדות של גבעת-חיים איחוד, אבל הוא מפתיע באמרו: "רציתי פעם לשכור דירה בתל-אביב, ולצייר בה שלושה ימים בשבוע. פינטזתי גם על חופשת ציור בשוודיה. אני יכול להיות במנהטן או באירופה, ולהמשיך לצייר את הנוף של הקיבוץ. הנופים שלי מבטאים את הנפש שלי".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות