כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
באלו הידיים

גליסקו. "לחימה קלאסית" צילום: שי שמואלי
גליסקו. "לחימה קלאסית" צילום: שי שמואלי
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

עם הפנים למזרח

אחרי שלימד את תורת הלחימה "קרב פנים אל פנים" במאות מוקדים בעולם מתפנה משה גליסקו (53) ללמד גם את היפנים את סודות הלחימה שלמד מאביו, איש ה"הגנה"

עודד בר-מאיר 
פורסם: 27.11.08, 19:05

משה גליסקו, חבר מושב מבטחים שבנגב המערבי, ייצא בקרוב ליפן כדי לחנוך בארץ השמש העולה שלוחה של מרכז הקפא"פ הבינלאומי, אמנות הלחימה הנקראת "קרב פנים אל פנים", שהוא עומד בראשו.

 

מי שטבע את הביטוי "למכור קרח לאסקימוסים" חשב, מן הסתם, על גליסקו. האחרון נוסע ללמד את היפנים, שיש להם רזומה מסוים בכל הקשור לאמנויות הלחימה, צורת לחימה שטרם נחשפו אליה. גליסקו יעשה זאת כפי שכבר עשה בשנתיים האחרונות, כשחנך מאות סניפים בנקודות רבות על פני הגלובוס.


גליסקו במהלך אימון (צילום: שי שמואלי)

 

גליסקו (53), יליד ירושלים, דור שני בארץ, ינק תורות לחימה והגנה עצמית מאביו המנוח, חביב ז"ל, שהיה איש "ההגנה" בימים שבטרם קום המדינה.

 

אביו של גליסקו היה ממגיני ירושלים ומפורצי הדרך אליה במלחמת השחרור, ונמנה על ראשוני מדריכי הקפא"פ ב"הגנה". את תורת לחימה זו למד גליסקו האב מסרג'נט בריטי שלימד אותו את רזי אומנות ההתגוננות. גליסקו האב המשיך להדריך את תורת קרב הפנים-מול-פנים גם במסגרת צה"ל בשנותיו הראשונות, עד אשר נפצע והשתחרר משירותו הצבאי.

 

לאחר השחרור מהצבא המשיך גליסקו האב ללמד קפא"פ במועדון ימק"א המיתולוגי בירושלים עד לשנת 1960, במהלכה עברה המשפחה לבאר שבע. משה גליסקו, אז ילד כבן חמש, החל ללמוד את רזי הקפא"פ מאביו.

 

קרב בידיים חשופות

לוחמת קרב פנים אל פנים לוקחת אותנו לימי טרום המדינה. אימוני הקפא"פ היו באותם ימים חלק בלתי נפרד משגרת חייהם של לוחמי המדינה שבדרך. הכוונה היא ללחימה מול היריב בידיים חשופות, כשכלי הנשק היחידים הם, במקרה הטוב, מקל או אלה.

 

תורת הקפא"פ כבר היתה נפוצה שנים רבות קודם לכן בצבאות שונים, וגם בצבא הבריטי, ששהה אז בארץ ישראל במסגרת שלטון הוד מלכותה. השיטה נועדה לאמן
את החייל לתנאי קרב בהם הוא מוצא עצמו בטווח אפס מהיריב, וכל הנשק העומד לרשותו הוא שתי ידיו ושתי רגליו.

 

בימים שלאחר קום המדינה היתה תורת לחימה זו במעין הקפאה. קרבות פנים אל פנים וקרב מגע כבר לא היו באופנה בעידן של נשק קטלני ומתוחכם יותר. עם זאת, הקפא"פ נשארה תמיד רלוונטית עבור גליסקו. "צורת הלחימה ברחובות השתנתה", נהג אביו להזכיר באזניו. "תזכור תמיד מי מאחוריך".

 

גליסקו נזכר באביו ואומר: "תורת הקפא"פ היתה אצלי כל הזמן בראש. אבא שלי כל הזמן פמפם לי את העניין הזה. הוא אמר שזו לא אומנות לחימה כי אם תורת לחימה. לאומנו לחימה יש פילוסופיות שונות, אבל אצלנו לא עוסקים בפילוסופיה, אלא בפרקטיקה".

 

איך אתה מסביר את הקאמבק של הקפא"פ, שכבר הספידו אותו וכמעט עבר מן העולם?

"זה פשוט, הקפא"פ מורכב ממספר סגנונות ומשיטות לחימה קלאסיות. הציבור בעולם הגדול הבין עם השנים ששיטות הלחימה הישראליות מוכיחות את עצמן במסגרות צבאיות ומשטרתיות, ולמה שלהם זה לא יהיה טוב. לתורות הלחימה האחרות הנקוטות בארצות שונות בעולם יש נופך פילוסופי. אצלנו זה לא קיים. אצלנו יש פרקטיקה, וזה עובד".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 20 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות