כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
יורדים לכביש

ריבלין צילום: מיכאל שטינדל
ריבלין צילום: מיכאל שטינדל
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

תוכנית חדשה: ליווי צמוד לפרוצות התל אביביות

דירה לפרוצות במצוקה תוקם ליד התחנה המרכזית. מבנה בן שלוש קומות ברחוב אחד העם יהפוך למרכז לזונות שנכונות לשיקום. גוף של 20 אנשי מקצוע יגיש סיוע למאות פרוצות. המדינה תעביר 3 מיליון שקל, העיריה תבצע

מירב שלמה  
פורסם: 23.11.08, 07:53

העיריה תפעל להוציא נשים ממעגל הזנות במימון המדינה: 1,200 נשים עוסקות בזנות ברחבי תל אביב. חישוב מהיר מעלה כי אחת מכל מאה נשים בתל אביב היא פרוצה. שיעור ניכר מהפרוצות מכורות לסמים, ורבות מהן עוברות התעללות כעניין שבשגרה. אחרי שנים של הזנחה והתעלמות החליטה הממשלה להעביר שלושה מיליון לעיריית תל אביב לטובת תוכנית חדשה להוצאת נשים ממעגל הזנות.

 


אחוז מאוכלוסיית הנשים בתל אביב עוסקות בזנות (צילום: איי פי)

 

מדובר בתוכנית ארוכת טווח, שיטתית ויסודית, מאורגנת ומתוקצבת, במסגרתה הוקם גוף חדש במינהל השירותים החברתיים שיהיה כפוף ליועצת ראש העיריה לנושא קידום מעמד האישה, רות סופר. שמו של הגוף החדש: סלעי"ת (סיוע לנשים במעגל הזנות). בראש סלעי"ת עומדת נעמה ריבלין, ותחתיה פועלים כ-20 עובדים סוציאליים, קרימינולוגים קליניים, פסיכולוגים ומדריכות.

 

"לתוכנית יש שתי מטרות ובהתאם לזה שני מסלולים", מפרטת ריבלין. "מסלול אחד מיועד למזער את הנזק שנגרם לנשים שלכודות במעגל הזנות. במסלול השני ננסה להגיע לנשים שמעוניינות לצאת מהמעגל הזה ולהשתלב בחיים נורמטיביים. בחודשים האחרונים כבר יצרנו קשר עם 30 נשים שעוסקות בזנות, ובתוך שנה ניצור קשר עם 150 עד 200 נשים. אני מעריכה שבתוך שנה מחציתן יהיו בשלבים שונים של טיפול. מחובתנו להגביר את המודעות הציבורית ולמגר את תופעת הזנות וצרכני הזנות. השאיפה היא שלא תהיה זנות בתל אביב. זנות היא אלימות כלפי נשים".

 

הצוות יבוא אל הזונות

היוזמה להקים גוף שיגיש סיוע ארוך טווח לפרוצות הייתה דווקא של משרד ראש הממשלה, כאשר היישום הופקד בידי עיריית תל

אביב. עיקרי התוכנית: צוות שכפוף לעיריה יסייר בריכוזי הזנות בדרום העיר ובתל ברוך צפון, יכיר את הזונות, וייצור איתן קשר רציף. בשלב ראשוני ייתנו הסיירים לפרוצות טלפונים למקרה חירום ויוסדר להן ביטוח לאומי וביטוח בריאות.

בשלב יותר מתקדם יוצעו להן שתי אפשרויות: לנשים שבשלות למהלך של יציאה ממעגל הזנות יוצעו מגורים בהוסטל שיוקם ברחוב אחד העם. מדובר במבנה בן שלוש קומות שבו ייהנו הנשים מתמיכה של אנשי מקצוע בתחום הרפואי והנפשי.

 


"יציבות התוכנית היא הדבר החשוב" (צילום: רונן מחלב)

 

בנוסף, הנשים שיביעו נכונות לשיקום יעברו הכשרה מקצועית על מנת להשתלב בשוק העבודה. רכזת תעסוקתית אף תלווה אותן בשלושת החודשים הראשונים בעבודה. כמו כן הנשים יוכשרו בניהול משק בית, ניהול תקציב אישי וניהול שעות הפנאי, ובתום השיקום יועברו לדירות מעבר מוגנות, רגע לפני חזרה לחברה.

 

עבור נשים שאינן בשלות לשיקום תוצע עזרה ראשונית. זו תינתן בדירת חירום שתוסדר ברחוב לבנדה, הסמוך לתחנה המרכזית. בדירה יהיו תריסר מיטות והיא תשמש מקלט זמני לפרוצות במצוקה. בדירה הן ייהנו מארוחות חמות, ממקלחת ומתמיכתם של אנשי מקצוע.

 

"מדובר בתוכנית מקצועית ויציבה לאורך זמן", מסבירה יועצתו של רון חולדאי בנושא, רות סופר. "תידרש התייחסות והשקעה לאורך זמן מצד העיריה. מעולם לא היתה תוכנית יציבה וארוכת טווח שתאפשר לנשים הללו לצאת ממעגל הזנות. היציבות בתוכנית היא הדבר החשוב ביותר".

 

"ניצור קשר קבוע לאורך זמן עם הנשים שעובדות בכביש", מוסיפה ריבלין. "בנוסף לסיורים ישנה ניידת רפואית של מרפאת לוינסקי עם רופא ואחות מטעם סלעי"ת, שיציעו לנשים טיפול רפואי ראשוני. הייחודיות בתוכנית היא שלראשונה יש אפשרות לקלוט נשים שעדיין נמצאות במעגל הזנות והסמים – ללא כל התחייבות מצידן לעשות את השינוי. הרבה נשים שנמצאות ברחוב עדיין לא בשלות לתהליך של גמילה ויציאה ממעגל הזנות, ועד כה לא היה להם מסגרת שתוכל לתת להן מחסה".

 

העמותות כבר לא לבד

התוכנית החדשה תמלא חור שהשאירה המדינה ומולא חלקית על ידי עמותות התנדבותיות. אחת הבולטות שבהן היא עמותת "איתך". מדבריה של לידיה ניקיטין, מרכזת פרויקט שיקום נשים מזנות בעמותה, עולה כי על מנת להצליח יצטרכו בסלעי"ת לשים דגש על נושא הגמילה מסמים, וכן לעבור את מחסום השפה הרוסית.

 


(אילוסטרציה: איי.אף.פי)

 

"תופעת הזנות קשורה באופן ישיר לשימוש בסמים", אומרת ניקיטין. "לאחרונה שמנו לב שיותר ויותר צעירים שמכורים לסמים נאלצים לעסוק בזנות. מלבד זה, הסטטיסטיקה היבשה מראה כי שמונה מתוך עשר נשים שעוסקות בזנות הן דוברות רוסית. רובן הן עולות חדשות שמעידות כי נאלצו לעסוק בזנות לאחר שנתקלו בקשיי קליטה בארץ. הן לא מודעות לזכויות שלהן וקשה להן להתמודד מול הממסד".

 

האם הפעילות המבורכת של עיריית תל אביב תעשה את השינוי? פרופ' גיורא רהב מהמחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת תל אביב יותר מספקן. "התוכנית נשמעת יותר כתוכנית שנועדה לשפר את איכות החיים של זונות", אומר פרופ' רהב, סוציולוג וקרימינולוג. "אין לתוכנית הזאת שום סיכוי לחסל את הזנות כתופעה. אולי יוציאו נשים מסוימות מהשוק הזה, אבל במקומן ייכנסו אחרות. ברגע שקיים ביקוש לזנות – היא תתקיים. אולי ניתן לשקם נערה כזו או אחרת, אבל אם נשים רבות יפסיקו לעבוד בזנות המחיר של שירותי מין יעלה, ואז נשים אחרות יבחרו להפוך לפרוצות".

 

כחלק מהתוכנית נפתח מוקד טלפוני לפרוצות במצוקה. המוקד מאויש 24 שעות ביממה ומספרו 050-8366699

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 26 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות