כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
הצגה מומלצת

"ריקוד השמחה והעצב". מחזה שמסוגל לקרב ילדים צילום: קרני עם-עד
"ריקוד השמחה והעצב". מחזה שמסוגל לקרב ילדים צילום: קרני עם-עד
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

זיכרונות בקופסאות, בהצגה בבית לוחמי-הגטאות

ההצגה המרשימה והמרגשת "ריקוד השמחה והעצב", מבוססת על ספר זיכרונות שואה, ותוצג בפני תלמידים, במשך כל השנה בבית לוחמי-הגטאות

קרני עם-עד 
פורסם: 17.11.08, 07:41

בימי חול-המועד סוכות הועלתה במבנה הכיפה (המכונה "איגלו") הסמוך למוזיאון "יד לילד" בלוחמי-הגטאות - הצגת הבכורה של "ריקוד השמחה והעצב", המבוססת על ספר בשם זה שכתבה לאה בלומנקרנץ-פריד, ניצולת שואה שעברה את המלחמה בגטו, בדירת מסתור, ובמנזר, מגיל ארבע וחצי עד שמונה.

 

הספר כתוב בגוף ראשון ומהווה עדות מצמררת, כואבת, עם נגיעות קלות של הומור ילדי ומתבגר. פריד התייתמה בשואה מהוריה, ורק סבתה נותרה בחיים. "הנזירות הסבירו לי שהיהודים הם שעינו את ישו המשיח, הן העמידו פנים שאינן יודעות מי אני. לי לא היה ספק שידעו, אך לא הסגירו את ידיעתן אפילו לא ברמז קל. שנאתי את מעניו של ישו הטוב, והתביישתי בהורי שהשתייכו לעם האכזר הזה. הבטחתי לעצמי שלעולם לא ארצה להשתייך לעם הזה" (ציטוט מהספר). לימים, חזרה לאה אל שורשיה המסורתיים. היום היא אישה דתייה, ומתגוררת בירושלים.

 

לעבד סיפור שואה להצגה - אין זו משימה פשוטה, כלל ועיקר. קשה אף יותר לעשות זאת עבור ילדים גילאי 12 ואילך. רק מינון מדויק ואמין של מרכיבי הדרמה האישית והאנושית - סבל קיומי ונפשי, בצד בריחה אל מחוזות הדמיון והמשחק, מסתור תחת זהות שאולה, אמונה באל שמתחלפת באמונה בישו וכו' - מסוגל למלט מונודרמה כזו מרגשנות יתר או מפתטיות גבוהת מצח.

 

פוריה ליצ'י (נחשולים) רקחה מהספר "מיני-מחזה" מחושב מתחילתו ועד סופו, כזה שמסוגל לקרב אליו ילדים, נערים והורים. הבימוי המעולה של חוה כהן (מצובה) גדוש המצאות בימתיות, ומתייחס לטקסט ולחלל הנתון בדרך נדירה כשמדובר בסוג זה של הצגות. השחקנית מיכל דדון (חנתון) לובשת ופושטת צורה (מילדה צעירה לדמות הקשישה המספרת) בדרך מרהיבה ואותנטית. גם התפאורה, שיצרה רינה כהן (כפר ורדים), היא "כוכבת" שוות זכויות בהצגה.

 

קופסאות הקרטון (והזיכרון) הופכות במהלך ההצגה לחומת לבנים, למקום מסתור, לצלב גדול, למושב, למזוודה ועוד. דווקא הפירוטכניקה (מוזיקת רקע, סרט וידיאו שסוגר ופותח את ההצגה) מאכזבת ומשובשת בחלקה. הידוק קטן של "סצנת המנזר", וקיצור של "ריקוד השמחה והעצב", היו הופכים את ההצגה למושלמת יותר. בכל מקרה, מדובר בהפקה מרשימה ומרגשת, שתועלה יומיים בשבוע, פעמיים ביום, בפני כיתות תלמידים, לאורך השנה כולה. מומלץ בחום.

 

במוזיאון לוחמי-הגטאות מוצגות שתי תערוכות חדשות העוסקות בתיאטרון: האחת מתעדת את ביקור שחקני הבימה בוורשה, והשנייה מספרת - באמצעות סרט קצר, מסמכים ותמונות - על תיאטרון האידיש שפרח גם בימי מלחמת העולם השנייה.

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות