כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
פסיקת רב

ספר תורה. אחד הפיל כולם צמים צילום: הרצל יוסף
ספר תורה. אחד הפיל כולם צמים צילום: הרצל יוסף
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

ספר התורה נפל - חברי הקהילה נדרשו לצום

נפילת ספר תורה מידיו של ילד בן 12 העיבה על ההקפות המסורתיות של שמחת תורה בקהילת "הודיה" במודיעין. בעקבות המקרה פסק הרב הראשי של העיר, כי מדובר בסימן בשמיים – ועל כל הגברים בקהילה לצום במשך 12 שעות

הילה שי-וזאן 
פורסם: 28.10.08, 08:17

מחיר הנפילה: ספר תורה שנפל מידיו של ילד בן 12 במהלך ההקפות המסורתיות בבית הכנסת "זכור אברהם" במודיעין, הביא לפסיקת הלכה של הרב הראשי בעיר, הרב דוד לאו, לפיה כל הגברים בקהילה יצטרכו לצום ביום חמישי הבא.

 

המקרה התרחש ביום שלישי שעבר, בעיצומן של ההקפות, כשעשרות המתפללים החלו לרקוד עם ספרי התורה ולהעבירם מיד ליד. באחת ההקפות ניתן ספר התורה

לבנה בן ה-12 של אחת המשפחות הוותיקות בקהילה, שלפתע נתקל בדבר מה, מעד והפיל את הספר.

 

אירוע מעין זה הוא נדיר ולכן חייב את אנשי הקהילה לפנות לפסיקתו של רב בשאלה מה צריך לעשות, שכן ההלכה היהודית קובעת שנפילת ספר תורה מחייבת תענית של הציבור. חברי הקהילה ההמומים פנו אל הרב לאו בבקשה לפסוק בעניין, וזה קבע כי "מן השמיים מראים לקהילה שעליה לבחון את דרכה כי בוודאי חטאו בחטא כלשהו" וכי עליהם "לשפר מעשיהם".

 

הרב לאו קבע שמכיוון שמדובר בילד מעל גיל 10 שנשא את הספר, אין מדובר במעשה של רשלנות אלא באונס, ולכן אירוע זה הוא בבחינת "קריאה לקהל להתכנס ולחזק את ענייני קדושת בית הכנסת וספר התורה". בסיום פסיקתו, כאמור, קבע הרב כי על כל עשרות הגברים בקהילה לצום ביום חמישי הבא – מהזריחה ועד השקיעה - לומר סליחות בבית הכנסת, להתכנס ללימוד תורה ולקבל על עצמם להימנע מדיבורים בזמן התפילות והקריאה בתורה.

 

"עצוב לי שדווקא למשפחה כזו רצינית ואחראית קורה דבר כזה", אמר השבוע הרב לאו. "זו הרגשה קשה שקשה להעביר אותה. אבל למרות שזוהי לא אשמת הילד, ההלכה מפורשת ומחייבת את הקהילה בצום".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 84 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות