כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
משפט חברים

זכויות בקיבוץ. רק למי שהיה חבר במועד ההחלטה על המועד הקובע איור: איתמר גולן
זכויות בקיבוץ. רק למי שהיה חבר במועד ההחלטה על המועד הקובע איור: איתמר גולן
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

"זכות החברות פוקעת עם מות החבר"

בית המשפט הגדיר לבן נאות-מרדכי, שהוריו הלכו לעולמם, את זכויותיו בקיבוץ

יעקב דרומי 
פורסם: 10.09.08, 07:37

"אין מנוס אלא לקבוע מועד מוגדר וקונקרטי כיום המכריע והקובע לצורך בחינת הזכויות (המועד הקובע לזכויות לשיוך), על-אף שמדובר במועד שרירותי במידת מה. אחרת, אין סוף לטענות שניתן להעלות ביחס לחברי קיבוץ שנפטרו לפני עשרות שנים ויותר", כך פוסק השופט עאטף עיילבוני, מבית המשפט המחוזי

בנצרת, ב"תביעת יורש", בן לחברי קיבוץ נאות-מרדכי שהלכו לעולמם, שביקש כי בית המשפט יקבע כי הוריו המנוחים, והוא כיורש, הם בעלי זכויות בכלל נכסי הקיבוץ, לרבות זכויות קנייניות בדירת המגורים בה התגוררו המנוחים בטרם פטירתם, ולרבות נתח מהרווחים שקיבל לידיו הקיבוץ במסגרת מכירת השליטה במפעל "טבע נאות", אשר חולקו לחברי הקיבוץ.

 

באמצעות עו"ד מאיר זנטי טען התובע שהוריו המנוחים, שנמנו עם ותיקי הקיבוץ ונשאו בעול בניית הקיבוץ וייסודו, היו בעלי זכויות קנייניות בכל נכסי הקיבוץ, ולאחר פטירתם, עברו הזכויות אל יורשיהם. לדבריו, "שלילת הזכויות במסגרת החלטות האסיפה - יש בה פגיעה בזכויות קנייניות של המנוחים ופגיעה בזכויות שלו כיורש".

 

הקיבוץ, באמצעות עו"ד אלברטו קופרשמיט, מבקש לדחות את התביעה כנגדו. לטענתו, בהתאם לדין ולתקנון הקיבוץ, זכות החברות אינה עוברת בירושה והיא פוקעת עם מות החבר, כך שיורש של חבר קיבוץ שנפטר אינו זכאי לקבל בירושה את עצם החברות בקיבוץ או את הזכויות וההתחייבויות הנלוות לה, ואין הוא נכנס לנעלי הנפטר בעניינים אלה.

 

הקיבוץ מכיר בזכויותיו של התובע ואחותו כיורשים של זכויות אמם המנוחה, ובכלל זה זכויותיה לשיוך בית המגורים וזכויותיה ל"חלוקת הרווחים" ממכירת השליטה במפעל; אך הקיבוץ דוחה את טענת התובע לזכויות ל"שיוך דירה" מכוח אביו המנוח או לחלקו של אביו ב"חלוקת הרווחים", שכן האב נפטר קודם להחלטות שיצרו את הזכות לשיוך או לחלוקת הרווחים.

 

בית המשפט בוחן את הכללים שקבע הקיבוץ לעניין שיוך הדירות, ומוצא כי חברי קיבוץ שחברותם פקעה או נפסקה בטרם התקבלה ההחלטה באסיפה הכללית - אינם זכאים לשיוך הדירות, ואולם יורשיהם של חברים שנפטרו לאחר קבלת ההחלטה "זכאים לבוא בנעלי הנפטר לצורך רישום הזכויות בבית המגורים או לקבל את ערך הזכאות לבית המגורים, על-פי בחירת הקיבוץ". השופט מציין כי מנגנון זה הוא "סביר ותואם את מטרות הקיבוץ והחיים הציבוריים", וקובע: התובע זכאי, כיורש, רק לזכויותיה של אמו המנוחה בדירה וברווחים שחולקו.

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות