כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
ורוד בפריפריה

ברוך אורן (בכחול) ובן ציון סליוז. צילום: נמרוד גליקמן
ברוך אורן (בכחול) ובן ציון סליוז. צילום: נמרוד גליקמן
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

גאים להציג

"שישה צבעים", ארגון הומו-לסבי, החליט לעשות מהפיכה בחדרה ובפרדס חנה. זה מספר חודשים שהוא מפעיל בעיר מרכזי תמיכה להומוסקסואלים והלסביות הצעירים באזור. בפרדס חנה התקבלו חברי הקהילה בלבביות, בחדרה לא

מירית אזרחי  
פורסם: 17.08.08, 14:45

עמותת "שישה צבעים", ארגון הומוסקסואלי-לסבי, הקימה לאחרונה מרכזי פעילות בחדרה ובפרדס חנה, המונים מאות חברים, ביניהם בני נוער רבים.

 

בפרדס חנה התקבלו ראשי העמותה בחום ובלבביות ואף דגל הגאווה מתנוסס לו בגאווה ביישוב, אולם בחדרה התמונה רחוקה מלהיות ורודה, תרתי משמע. "חדרה זו עיר גזענית שמדכה את הקהילה הגאה שלה", קובעים בעמותת "שישה צבעים".

 

העמותה העתיקה לפני מספר חודשים את פעילותה מתל אביב אל הפריפריה, בגלל מצוקתם הרבה של חברי הקהילה, תושבי חדרה, פרדס חנה והסביבה, שפנו בבקשת עזרה אל המייסד ויו"ר עמותת "שישה צבעים", ברוך אורן (31) מתל אביב.

 

"התקשרו אליי חברי הקהילה מחדרה וסיפרו לי על התמודדות קשה ביותר, לא רק עם הזהות המינית וההתלבטות אם לצאת מהארון, אלא גם עם תופעות חמורות ביותר של דעות קדומות וחשוכות מהסביבה, של קללות ותופעות אלימות קשות. כל זאת רק בשל נטייתם המינית", אומר אורן.

 

דגל גאווה בפרדס חנה

ביחד עם בן זוגו, בן ציון סליוז, העתיק אורן את מגוריו מתל אביב, אל הפריפריה. בני הזוג התמקמו בדירה ברחוב התפוז בשכונת נווה פרדסים בפרדס חנה, תלו את דגל הקהילה הגאה על חלון דירתם, ולמרבה הפלא, התקבלו בלבביות על ידי שכניהם.

 

"ככל הידוע לי, אנחנו, בן זוגי ואני, זוג ההומוסקסואלים הראשון בפרדס חנה, שחי ביחד מחוץ לארון", אומר אורן. "אנחנו רוצים לרכוש כאן בית פרטי. אנו לא מסתירים את זהותנו המינית, אבל אנחנו אנשים מהיישוב, לא מחפשים פרובוקציות".

 

עם הגעתם ליישוב, הפעילות הקהילתית התרחבה ועד מהרה היא הגיעה לכ-80 חברים פעילים. "פנו אלינו אנשים, ששמעו עלינו בעיקר מפה לאוזן, וגם פרסמנו באתרי אינטרנט של הקהילה הלהט"בית (לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים)", הוא מציין.

 

בביתם של אורן ובן זוגו בפרדס חנה פועלים למעשה משרדי העמותה. הבית משמש גם כמערכת "מה קורה?", מגזין הטלוויזיה של הקהילה הגאה בישראל.

 

חדרה הומופובית

בניגוד לפרדס חנה, בחדרה הסיפור אחר לגמרי. לטענת אורן, חיי הקהילה הגאה שם קשים ביותר. ברגע שפורסמה כוונת העמותה להקים בית לקהילה הגאה, גורמים דתיים וראשי קהילות דתיות וחרדיות הביעו את מחאתם ואיימו בהפעלת 'סנקציות' וטרפוד צעדיהם של ראשיה. על אף הקשיים, בחרה העמותה לתקוע יתד בעיר.

 

"בפעם האחרונה שנערך ניסיון ליזום פעילות קהילתית גאה בחדרה, תושבים קיצוניים איימו ואף הציתו את הדירה ששימשה לפעילות, בגיבוי איומים טלפוניים על חייהם של יוזמי הפעילות", אומר אורן.

 

לא הרמתם ידיים על אף גילויי ההתנגדות הקשים בחדרה?

"בחדרה תצמח מנהיגות גאה, שתוביל לשינוי אורח החיים הקשה של בני הקהילה בעיר. הצעד הראשון

הוא 'הסלון הוורוד' בחדרה - פעילות חברתית הפונה לחברי הקהילה תושבי חדרה, נתניה, זכרון יעקב, אור עקיבא, פרדס חנה, קיסריה והמושבים בסביבה".

 

את פעילות ה"סלון הוורוד", המתקיימת בבית פרטי בחדרה, מרכזת מיכל, צעירה בשנות ה-20, תושבת העיר. "אנחנו נותנים סוג של בית לאנשים שלא מרגישים בית באף מקום אחר", מסבירה מיכל. "הקבוצה מקיימת מפגשים קבועים, בהם אנו דנים בכל הקשור באורח חייהם של בני ובנות הקהילה, התמודדות עם הקשיים החברתיים והמשפחתיים ועוד".

 

מיכל הקימה את הקבוצה לפני כשנה לאחר שחוותה בעצמה באופן קשה ביותר את ההתמודדות עם החברה. "הייתי קורבן לאלימות פיזית ומילולית, ולא פעם אחת אף הייתי קורבן לאלימות מינית, בגלל שאני לא סטרייטית", היא מספרת בכאב.

 

"האלימות הייתה בחדרה, על ידי אנשים מחדרה. לא התלוננתי במשטרה בגלל שבפעם האחרונה שניסיתי להתלונן במשטרה על מקרה דומה, שאלו אותי: 'את בטוחה שלא התגרית בהם?' ובזה סיימנו את החקירה".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 12 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות