כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
  
קיסריה

אמפי קיסריה בעבר. באדיבות החברה לפיתוח קיסריה
אמפי קיסריה בעבר. באדיבות החברה לפיתוח קיסריה
 
ההיפודרום בהווה. צילום: באדיבות החברה לפיתוח קיסריה
ההיפודרום בהווה. צילום: באדיבות החברה לפיתוח קיסריה
 
ההיפודרום בעבר. באדיבות החברה לפיתוח קיסריה
ההיפודרום בעבר. באדיבות החברה לפיתוח קיסריה
 
נמל קיסריה בעבר. באדיבות החברה לפיתוח קיסריה
נמל קיסריה בעבר. באדיבות החברה לפיתוח קיסריה
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

כובשת ונכבשת

העבר של קיסריה כולל עשרות שליטים וגילגולים, מה שהותיר במקום ממצאים ארכיאולוגים מרתקים. היישוב הקסום מיושב כיום על ידי עשירי ישראל ומנוהל בידי חברה פרטית, במקום עירייה

מירית אזרחי 
פורסם: 22.07.08, 13:43

העיר הוקמה לראשונה כמעגן פיניקי קטן. בשנת 90 לפני הספירה נכבש היישוב על ידי אלכסנדר הקטן וסופח לממלכת החשמונאים.

 

בשנת 31 לפני הספירה, לאחר שניצח בקרב אקטיום, נתן הקיסר הרומי אוגוסטוס את היישוב, יחד עם כל חופה של ארץ ישראל, במתנה להורדוס. הורדוס, מצידו, קרא את העיר על שמו של הקיסר אוגוסטוס.

 

הוא בנה את העיר בין השנים 10-22 לפני הספירה, הקים במקום נמל גדול, מתקני שעשועים רבים, בתי מרחץ ומקדשים. הנמל הוקם בקיסריה בשל מיקומה במרכז הארץ, בסמיכות לאזורים חקלאיים ודרכי גישה נוחות.

 

לאחר מותו של הורדוס הפכה קיסריה למקום מושבם של נציבי יהודה הרומיים. האוכלוסייה בעיר היתה מעורבת, ואורח החיים היה נוכרי לגמרי. תושביה היהודים של העיר סבלו לעתים קרובות מהתנכלויות ושררה מתיחות מתמדת בין היהודים לשכניהם הנוכרים.

 

בתקופה זו התרחבה העיר והתפשטה מזרחה, ונבנו בה מבני ציבור מגוונים. מדרום לארמון הורדוס הוקמו וילות של אנשים בעלי קרקעות באזור השרון ובסמוך נבנו המחסנים של בעלי הוילות. בנוסף, התגלו במקום גם אסמי תבואה תת-קרקעיים.

 

בשנת 66, אירועים שהתרחשו סמוך לבית הכנסת של קיסריה גרמו למהומות דמים בין יהודים לנוכרים, והובילו לתחילתו של המרד הגדול. בימי מרד בר-כוכבא, בסיס האספקה הראשי של הצבא הרומי היה בקיסריה. בעיר הוצאו להורג כמה מהרוגי המלכות, ביניהם רבי עקיבא.

 

בתקופה הביזנטית היתה קיסריה מרכז נוצרי חשוב, בה חיו חלק מאבות הכנסיה. לקיסריה מעמד חשוב בעיני הנוצרים. על פי המסורת הנוצרית בקיסריה התנצר עובד האלילים הראשון, קורנליוס.

 

במאה ה-7 נכבשה קיסריה, כמו כל ארץ ישראל, על ידי המוסלמים. מאוחר יותר, בין המאות ה-10 ל-12 שלטו בה לסירוגין הצלבנים וצלאח א-דין. במאה ה-13 נכבשה העיר על ידי הממלוכים, ונהרסה כמו כל ערי החוף בארץ.

 

הישוב הוקם שוב בסוף המאה ה-19 על ידי קבוצת טמפלרים גרמניים שניסו להתיישב במקום במסווה של חפירות ארכיאולוגיות. בשנת 1882 הקימו במקום בוסנים מוסלמים את היישוב קיסאריה. הכפר נכבש במלחמת העצמאות ותושביו גורשו.

 

לפני כ-120 שנה עסק הברון אדמונד ג'יימס דה רוטשילד בגאולת קרקעות בישראל, ובהקמת ישובים, ובין השאר רכש את אדמות קיסריה. מיד אחרי קום המדינה החליטה משפחת רוטשילד להעביר את כל קרקעותיה בישראל, כולל קרקעות קיסריה (35 אלף דונמים), כתרומה למדינה.

 

במקביל ביקשה המשפחה להמשיך את הפעילות הפילנתרופית בה החל הנדיב הידוע, ולהקים קרן שתעסוק בתרומות לתחומי החינוך, התרבות והרווחה - קרן קיסריה אדמונד בנג'ימין דה רוטשילד.

 

מקורות הקרן, כך הוחלט, יהיו המקרקעין באזור קיסריה, שאותם תפתח ותשביח. הקרן, על פי הצעת הברון, נשלטת בחלקים שווים בידי משפחת רוטשילד

וממשלת ישראל. על מנת לפתח את קיסריה, להשביח את הנדל"ן באיזור ולנהל יישוב מבוסס הקימה חברת פיק"א בראשותו של הברון, עוד בשנת 1952, את החברה לפיתוח קיסריה אדמונד בנימין דה רוטשילד בע"מ.

 

עם הקמת קרן קיסריה, הפכה החברה לפיתוח קיסריה להיות הזרוע המבצעת של הקרן. הקרן והחברה לקחו על עצמן להגשים את חלומו של הברון לפתח באמצעים פרטיים את אדמות קיסריה, ללא תמיכה ממשלתית, ולהעביר רווחים מפיתוחו של הישוב לקרן קיסריה על מנת שזו תתרום כספים לגופים ומוסדות העוסקים בקידום התרבות וההשכלה הגבוהה בישראל.

 

בשנים האחרונות תרמה קרן קיסריה למעלה מ- 100 מיליון שקלים למוסדות להשכלה גבוהה, בתי ספר, מוסדות חינוך מיוחד, תיאטראות, מוזיאונים ואוכלוסיות נזקקות. כן נהנים מן התרומות הישובים השכנים לקיסריה, כמו אור-עקיבא וג'סר א-זרקא.

 

קיסריה כיום היא יישוב מבוסס בו חיים רבים מעשירי המדינה. הישוב מורכב משכונות של בתים צמודי קרקע, שלצד רבים מהם פריכה פרטית ושאר פינוקים. במרכז היישוב נמצא מגרש הגולף המפורסם, ובסמוך שוכנים בתי המלון. לקיסריה, פרט לחוף שבנמל, עוד מספר חופים יפים. בין היישוב לכפר הערבי ג'סר-א-זרקא בנו תושבי קיסריה סוללת עפר גבוהה.

 


העיר העתיקה בקיסריה. צילום: באדיבות החברה לפיתוח קיסריה

 

 

מבנים וממצאים ארכיאולוגים חשובים

נמל קיסריה. קיסריה של הורדוס היתה עיר מתוכננת בקפידה, על פי עקורנות אדריכליים שהיו רווחים באותה תקופה. הורדוס הקים בעיר את הנמל הענק, על מנת לענות על הצורך בנמל נוסף בין דור ליפו. הנמל הצפוני נחצב בתוך היבשה, על מנת להגן עליו מפני גלים וסערות. בבניית הנמל השתמשו בטכניקות רומיות מוכרות של יציקת בטון לתוך תבניות של קונסטרוקציות עץ.

 

המקדשים. המקדשים היוונים שנבנו בקיסריה הוקדשו בעיקר לאלים. בחפירות נמצאו שרידיהם של שני מקדשים: המקדש שהוקם על הגבעה הסמוכה לנמל, אותו עיטר פסל רומא ופסל הקיסר, שקידמו את

פניהם של הבאים מהים, וטיבריאום - המקדש שהוקם לכבוד הקיסר טיבריוס.

 

ארמון הורדוס. שרידי הארמון זוהו על שונית הבולטת פנימה לתוך הים. רוב השרידים נשמרו בחלקים הצפוניים של הארמון - אולם גדול ומסדרונות משני צדדיו. בחדרים המערביים נחשפו שרידי רצפת פסיפס בעלת דגם גיאומטרי.

 

התיאטרון (האמפי). זהו התיאטרון הרומי הקדום ביותר ששרד במזרח הים התיכון. קוטרו כ-100 מטר והוא

נועד לכ- 4000 צופים. התיאטרון ממוקם בסמוך לים בחלקה הדרומי של העיר. הוא שימש את תושבי העיר קיסריה במשך 500 שנים.

 

בתחילה הוצגו בו מחזות יווניים ורומיים קלאסיים. מאוחר יותר התפתחה בקיסריה אמנות הפנטומימה וזכתה לתהילה גדולה. בתיאטרון קיסריה הועלו "מחזות מימיקה", בהם הופנו חיצים כלפי הקהילה היהודית ודתה.

 

מבנה התיאטרון עבר שינויים ושיפוצים רבים. מתחת לרצפת השיש העתיקה התגלתה רצפה הרודיאנית, שטויחה בטיח צבעוני. בכניסה נוספו עמודי שחם בעלי גומחות ובתוכם הוצבו פסלים ונוספו עיטורים. במאה הרביעית הוסבה הרצפה לבריכת מים ובמקום נערכו משחקי בריכה ותחרויות מים.

 

כיום משמש האמפי למופעים של אומנים ישראלים מובילים ומופעים של אומנים בינלאומיים. כל מי שמחשיב את עצמו עורך לפחות הופעה אחת באמפי המרשים. 

 

ההיפוסטדיום. נבנה בימי הורדוס ומשתרע לאורך קו החוף. ההיפוסטדיום היה מוקף ספסלי אבן. לאורך הקירות המקיפים את הזירה (הארנה) נחשפו ציורי בעלי חיים ונמצאו תיאורים של מחזות ציד. בקצה הצפוני של הזירה נחשפו עמדות הזינוק, מה שמלמד על כך שהמקום שימש גם כהיפודרום.

 

ההיפודרום. בימיו של אדריאנוס נבנה בקיסריה ההיפודרום, ששימש את תושבי העיר עד המאה ה-6 לספירה. המבנה נועד למרוצי מרכבות וההכנות אליהם: מבנים לגיבוש הקבוצות, מועדונים וכו'. ההיפודרום הוקם במזרחה של העיר.

 

בית הכנסת. בשרידיו של בית הכנסת ניתן להבחין בפסיפס, שהיה חלק מהמקום. בית הכנסת בקיסריה מוזכר בספרו של יוסף בן מתתיהו "מלחמת היהודים". לפי הכתוב, במקום זה הוצתה האש שהבעירה את כל יהודה באש המרד נגד הרומאים. 

 

האובליסק. האובליסק המרהיב מתמר לגובה של 10.5 מטרים. רוחבו נע בין 172 ס"מ (בבסיס) ל- 140 ס"מ (בחלק העליון). משקל האובליסק הכולל: כ- 84 טון. על פי הארכיאולוגים, הוצב האובליסק בשנת 300 לספירה ושרד את התקופה הביזנטית.

 

בית המרחץ והפלסטרה. בקיסריה מערך של בתי מרחץ מהתקופה הביזנטית שהביא לגאווה רבה בקרב תושבי העיר. לפני כניסת המתרחצים לבית המרחץ, הם היו נכנסים לפָלָאֶסְטְרָה בה היו מתעמלים. לאחר הטבילה בבית המרחץ נכנסו המתרחצים שנית לפלסטרה כדי לקבל עיסויים.

 

אמת המים הגבוהה. כוללת שלוש תעלות שנבנו בזמנים שונים: התעלה הראשונה נבנתה ככל הנראה עוד בימיו של הורדוס, והביאה לקיסריה מים ממעיינות שוני, צפונית לבנימינה. האמה, הבנויה על קשתות, חצתה את רכס הכורכר של ג'סר א-זרקא דרך מנהרה.

 

התעלה השניה, שנוספה מאוחר יותר, הובילה את מי מעיינות צברין, הנמצאים צפונית לעמיקם. בין עין צברין לעין אביאל נחפרה נקבה באורך 6 ק"מ. אמה זו נבנתה בתקופתו של הקיסר אדריאנוס על ידי הליגיון ה-10.

 

התעלה השלישית נבנתה בתקופה הצלבנית. ככל הנראה, מאחר והעיר הצלבנית נבנתה על חורבות קודמתה, היא היתה במפלס גבוה יותר וכך גם התעלה השניה הוגבהה.

 


אמפי קיסריה. צילום: באדיבות החברה לפיתוח קיסריה

 

 

מוסדות חינוך

בקיסריה פועלים חמישה גני ילדים ובית ספר יסודי אחד. התלמידים מכיתות ז' עד יב' לומדים בבית הספר השש שנתי המשותף חוף הכרמל, השייך למועצה האיזורית חוף הכרמל, ומגיעים אליו בהסעות.

 

נתונים סטטיסטים

 אוכלוסיה: 4,500 תושבים.

שטח: 35,000 דונם.

קצב גידול שנתי: 2.5 אחוזים.

 

חידון קיסריה

בראש החברה לפיתוח קיסריה עומד:

 

א. ראש עיר

 

ב. ראש מועצה

 

ג. מנכ"ל

 

 

מה עושה החברה לפיתוח קיסריה עם רווחיה?

 

א. מעבירה למשפחת רוטשילד

 

ב. תורמת למוסדות תרבות והשכלה

 

ג. מחלקת דיוידנדים לעובדים

 

 

מתי הוקם מועדון הגולף?

 

א. 1962

 

ב. 1975

 

ג. 1989

 

  

מי שיחק גולף במועדון קיסריה?

 

א. סילבסטר סטלון

 

ב. דני קיי

 

ג. נבחרת הכדורגל של דנמרק

 

 

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות